Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecina de jos mi-a intrerupt alimentarea cu apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecina de jos mi-a intrerupt alimentarea cu apa

buna ziua tuturor.

vecina din apartamentul situat sub al meu a montat robinete pe coloanele de apa pentru a sista alimentarea catre apartamentul meu. practic, cand vrea ea sa deschida robinetele, am apa, cand le inchide, nu mai am apa. ea a motivat acest lucru prin faptul ca in trecut a avut inundatii de la fosta proprietara (care mi-a vandut mie). cand am cumparat eu, i-am promis ca o sa fac reparatii ca sa nu mai aiba infiltratii, insa dupa ce am terminat reparatiile (pe cheltuiala mea exclusiva) nu a mai vrut sa auda de inlaturarea robinetelor.

as vrea sa o dau in judecata pentru inlaturarea robinetelor. mi-ati putea da o mana de ajutor cu intemeierea in drept a actiunii? va multumesc.
va trebui o actiune privind obligatia de a face.

av. Myra Vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
E o fapta prin care se impiedica normala folosinta a unei locuinte.
Eu cred ca ar merge si o plangere penala pentru tulburarea folosintei locuintei. (spun cred pentru ca eu nu prea stau bine cu materia drept penal, mi-e lene sa citesc acum, si s-ar putea sa-mi scape ceva, desi ca nu vad cum s-ar putea exercita in mod firesc dreptul de folosinta al unei locuinte fara apa sau cu apa dupa cum are chef vecinul).
romascanu, moderator
cameliadinut a scris:

buna ziua tuturor.

vecina din apartamentul situat sub al meu a montat robinete pe coloanele de apa pentru a sista alimentarea catre apartamentul meu. practic, cand vrea ea sa deschida robinetele, am apa, cand le inchide, nu mai am apa. ea a motivat acest lucru prin faptul ca in trecut a avut inundatii de la fosta proprietara (care mi-a vandut mie). cand am cumparat eu, i-am promis ca o sa fac reparatii ca sa nu mai aiba infiltratii, insa dupa ce am terminat reparatiile (pe cheltuiala mea exclusiva) nu a mai vrut sa auda de inlaturarea robinetelor.

as vrea sa o dau in judecata pentru inlaturarea robinetelor. mi-ati putea da o mana de ajutor cu intemeierea in drept a actiunii? va multumesc.

Avand robinete ar putea sa opreasca apa, dar a facut acest lucru, v-a oprit apa? In momentul cand opreste apa anuntati administratorul, presedintele, un membru al comitetului. Sa constate si dumnealor. Incheiati un proces verbal cu cele constatate semnat de aceasta comisie sau o parte din ea. Faceti reclamatie la asociatie, la politie, la primarie. Avand aceste plangeri, sesizari, inscrisuri solicitati presedintelui asociatiei sa o cheme in instanta pe proprietara vecina . Presedintele reprezinta asociatia si poate sa deschida acasta actiune in instanta fara bani sau poate angaja un avocat ca pentru orice actiune introdusa in instanta de asociatie.
nu ma inteleg cu nimeni din asociatie, cu niciun vecin, cu niciun membru al comitetului executiv, pt ca ea e o doamna de 80 de ani care sta de cand lumea acolo, iar eu m-am mutat de doar 2 luni si mai fac parte si din generatia "tanara", stiti bine cum suntem tratati de vecinii matusalemici...

poate as merge pe obligatia de a face, adica de a inlatura robinetele, dar nu sunt sigura de temei... clasicele art. 1075-1077 C.civ.??? nu mi se par potrivite in speta.
Nu-mi vine sa cred ca exista in realitate asa ceva...

Dar mumia asta de femeie nu intelege ca sunteti alt proprietar si ca nu aveti aceleasi "obiceiuri" ca fostul proprietar?
Pai, sa ma gandesc ce-as face eu:
- o reclamatie dura, explicita si clara catre Presedintele si Comitetul Executiv; bineinteles cu semnatura de primire;
- daca nu semneaza de primire, aceeasi reclamatie as trimite-o recomandata;
- in prima faza, bine-intentionat, m-as duce la vecina si as incerca sa am un dialog pe intelesul ei sa renunte la ideea mentinerii robinetilor pe partile comune ale asociatiei;
- as invita-o sa vada ca reparatiile promise s-au executat si ca totul este in regula; bineinteles, in tot acest timp sugerandu-i ca este ilegal ce face si ca intre vecini trebuie sa existe intelegere.
Daca nu functioneaza nimic de mai sus:
- faceti sesizare scrisa la politia comunitara si la politia de sector;
- faceti sesizare la primarie ca este posibil ca din cauza acestui abuz sa se declanseze un focar de infectie;
Daca nici asa nu merge, faceti asa:
- inundati-o sistematic, cum da drumu la apa, cum hop pe ea cu apa;
- cand aveti apa oprita, turnati dintr-o sticla de 2 litri pe la colturi si mai ales pe unde sunt tevi;
- tropaiti sistematic; televizor mai tare la stiri si spre miezul noptii; ceva muzica deranjanta, nu foarte tare, dar cat s-o auda numai baba;
- din 15 in 15 minute bateti la usa ei cu scandal sa va dea drumu la apa, dar tipati tare, chiar daca nu va deschide, ca sa deranjati vecinii, iar daca se baga cineva sariti la ei sa va sustina, ca dvs trebuie sa va spalati, sa spalati haine, etc. nu sa imputiti blocul;

Apropo, cum dealtfel sunteti proprietar in acest bloc, cereti la asociatie sa va arate in Cartea tehnica a blocului daca este permisa montarea unor astfel de robineti de trecere pe coloanele verticale de apa, locul lor fiind la subsol!

Sunt tare curios, cand s-au montat robinetii aia cine o fi platit, baba sau asociatia? Si in cazul in care se scot, cine o sa plateasca baba sau asociatia? :P

Cam atat.
Sper ca n-am exagerat!
O zi placuta.