Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecina de jos mi-a intrerupt alimentarea cu apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecina de jos mi-a intrerupt alimentarea cu apa

buna ziua tuturor.

vecina din apartamentul situat sub al meu a montat robinete pe coloanele de apa pentru a sista alimentarea catre apartamentul meu. practic, cand vrea ea sa deschida robinetele, am apa, cand le inchide, nu mai am apa. ea a motivat acest lucru prin faptul ca in trecut a avut inundatii de la fosta proprietara (care mi-a vandut mie). cand am cumparat eu, i-am promis ca o sa fac reparatii ca sa nu mai aiba infiltratii, insa dupa ce am terminat reparatiile (pe cheltuiala mea exclusiva) nu a mai vrut sa auda de inlaturarea robinetelor.

as vrea sa o dau in judecata pentru inlaturarea robinetelor. mi-ati putea da o mana de ajutor cu intemeierea in drept a actiunii? va multumesc.
Va ofer o mica picatura din oceanul de posibilitati propuse de colegi:

Art. 17. -Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau
oricare alta persoana care actioneaza în numele sau provoaca
daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt
apartament sau spatiu, respectivul proprietar sau respectiva
persoana are obligatia sa repare stricaciunile sau sa plateasca
cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.

Art. 18. -În cazurile în care, în cladirile de locuinte, unul
dintre proprietari sau chiriasi împiedica, cu buna-stiintasi sub orice
forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari sau chiriasi, dupa caz, proprietarii sau
reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca
masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata
daunelor. (Legea 230/2007)