avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1725 soluții astăzi
Forum Activitate danadrept

Activitate danadrept

Discuție taxa radio-tv
buna ziua ! sunt si eu unul dintre numerosii cetateni nemultumiti de aplicarea taxei radio-tv in forma prevazuzuta de HG nr. 977 / 2003 si 978 / 2003 .am o firma inregistrata doar cu numele , nu am avut niciodata obiect de activitate sau angajati , pentru care am primit o notificare din partea societatii de radiodifuziune pentru plata taxei radio-tv de la data inregistrarii societatii si pana in prezent. ma bucur ca o firma a avut curajul sa infrunte statul si sa câstige chiar in prima instanta.intrebarea mea este ce se va intampla cu celelalte firme care se afla in cazuri similare celei de la Cluj daca Hotararea Curtii de Apel Cluj prin care se anuleaza textul articolelor 3 al. 1 din HG nr. 977/2003 si 978/2003 va ramane definitiva si irevocabila dupa judecarea recursului la Inalta Curte de Casatie si Justitie?Potrivit art.23 din Legeai nr. 554 / 2004 privind contenciosul administrativ ,hotărârile judecătoreşti definitive şi irevocabile, prin care s-au anulat acte administrative cu caracter normativ, sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.Asta inseamna ca hotararea respectiva va profita si celorlalte firme dar doar pt viitor ?adica ceea ce se datoreaza societatii de radiodifuziune pana la data ramanerii irevocabile a hotararii Curtii de Apel Cluj trebuie platit?