avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiU

Activitate AndreiU

Răspuns la discuția Amenda pentru masina imprumutata
Va multumesc pentru raspuns. Chiar imi este util raspunsul.

Cu respect,
Andrei U.

Revin cu o intrebare:
Pe dovada pe care mi-a emis-o respectivul agent a trecut corect numele proprietarului (a patronului) in dreptul rubricii cu proprietarul autoturismului, insa la rubrica CNP a trecut codul meu numeric personal. De asemenea, nici dovada nici procesul verbal nu sunt stampilate (nu avea cum sa puna stampila politiei rutiere cata vreme era de la un post de politie comunal presupun). Sunt valabile? Daca agentul de politie a trecut pe procesul verbal ca eu circulam pe un drum (DJ) si de fapt eu eram pe un alt drum (DC) si am si martori pentru asta, am inteles ca el era in afara competentelor. Este adevarat?
Buna ziua.

Doresc sa va intreb si eu ce cale ar trebui sa urmez in acest caz:
In seara zilei de sambata, 7 martie, am primit (imprumut) de la administratorul (patronul) societatii la care lucrez autoturismul sau personal, marca Cielo, pentru a putea sa imi rezolv o problema personala. Mentionez ca pentru masina pe care o conduceam exista si un contract de comodat intre patron si societate (respectivul contract nu este insa realizat la un notar public). Am fost oprit de un agent de politie (nu de la politia rutiera, ci de la un post comunal de politie) in localitatea mea de domiciliu (patronul are domiciliul in Iasi, iar eu langa Iasi), respectivul agent fiind de la un post de politie diferit fata de localitatea in care am fost oprit. Bineinteles, am prezentat toate actele la control (mai exact certificatul de inmatriculare, asigurarea, bonul de rovigneta, permisul meu de conducere si cartea mea de identitate). Dupa ce am fost tinut pe loc aproximativ 30 de minute, respectivul agent mi-a cerut sa ma dau jos din masina si sa vin la el la masina. Acolo a inceput sa imi spuna ca trebuie sa imi opreasca certificatul de inmatriculare datorita faptului ca masina nu este pe numele meu. I-am explicat situatia (faptul ca am primit permisiunea sa imi rezolv o problema in ziua respectiva cu masina si ca este imprumutata) insa a tinut in permanenta sa imi tot spuna ca trebuia sa fac acte de schimbare de proprietar (cum sa fac acte de schimbare de proprietar daca asta nu se intampla?!). Mi-a intocmit un proces verbal de contraventie in care spune ca am condus auto .... pe raza localitatii .... fara a avea perfectate actele de schimbare a proprietarului, in care spunea ca se dispune actiunea retinerii certificatului de inmatriculare iar eu sunt sanctionat cu 4 puncte de amenda x 60 lei/punct (240 de lei). A mentionat insa la observatii si ceea ce i-am cerut (masina mi-a fost imprumutata de patron). Am refuzat semnatura pe procesul verbal (a mentionat acest lucru) dar am semnat mai jos de primire (mi-a explicat ca daca nu semnez, il voi primi prin posta).

Patronul rezolva astazi problema certificatului (adica il primeste inapoi). Ce sanse am eu sa castig contestatia?

Am pregatit un dosar cu declaratia patronului ca este proprietarul masinii, ca are contract de comodat pe firma si ca mi-a dat acceptul sa folosesc masina in ziua respectiva, o copie a contractului de comodat pe firma, declaratia mea pe propria raspundere a celor intamplate, copia si originalul procesului verbal si copia dovezii in baza careia mi s-a oprit certificatul de inmatriculare (de original avea nevoie patronul pentru a-si ridica certificatul).