avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate cineva1

Activitate cineva1

Răspuns la discuția Si am ajuns si la....divort!
Va multumesc pentru informatii.Daca depunem cererea amandoi in iulie,credeti ca in 2 saptamani exista posibilitatea de a se termina totul? El nu are pe nimeni aici,poate mandata pe cineva din familia mea???Sau mai bine un avocat? Domiciliu comun aici nu avem,el petrece foarte putin timp in Romania,de cate ori venea stateam in casa parintilor(poate fi acela considerat domiciliu comun??

Edit:Poate el da o declaratie prin care sa specifice ca este de acord cu divortul din culpa comuna,semnata,tradusa si legalizata in cazul in care nu poate ajunge aici(sau nu mai poate ramane in tara pana la terminarea procesului)?

Buna ziua si felicitari pentru acest forum.Cautand pe net informatii despre divort am ajuns aici.Am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati cumva.Situatia este urmatoarea:casatorita de 2 ani cu un cetatean strain,casatoria a avut loc aici in Romania.Am ajuns la concluzia ca nu ne potrivim si am ales sa divortam.Divortul va fi din culpa comuna,nu avem copii,nu avem bunuri de impartit,absolut nimic.Pentru cererea de divort pentru culpa comuna trebuie sa fim amandoi la judecatorie?Avem nevoie de avocat si de martori daca nu avem nimic de impartit?? Problema cea mai mare este ca sotul este plecat,si nu poate ajunge decat in Iulie,pentru o perioada de 2 sapt.Cum anume sa procedez ca sa se termine totul atunci cand el va fi aici? Daca totusi nu se poate termina atunci cum sa fac?Sa depun cererea doar din vina mea?? El nu o sa mai revina in tara daca se termina in iulie,iar daca nu probabil ca va trebui sa astept dupa el cand poate/vrea sa vina.El nu are nici o adresa la care sa ii fie trimisa cererea de divort,cum sa procedez?

Multumesc anticipat de ajutor!