avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate maria24ioana

Activitate maria24ioana

Răspuns la discuția succesiune-truda de zece ani
imi puteti explica mai clar ce inseamna iesirea din indiviziune?
Am si eu o intebare,daca sunteti ababili sa ma ajutati...este vorba despre 2 succesiuni ,a tatalui meu decedat si a bunicului,decedat si el.Acum zece ani bunicul meu a decedat si in urma lui nu sa deschis nici o succesiune{mentionez ca in urma lui au ramas 4 copii si sotia supravietuitoare}La acordul copiilor urmasi tatal meu a fost ales sa o ingrijeasca pe bunica mea{sotia supravietiutoare} cu conditia ca dupa moartea ei sa beneficieze da casa si terenuri ,neintocmind insa nici un act in acest sens.toul a fost de comun acord.Acum 4 luni insa a decedat si tatal meu.Dupa moartea lui unul dintre frati vrea sa deschida succesiunea bunicului meu si casa si terenurile sa le treaca pe numele lui iar noua sa nu ne dea nimic desi am ingrijit de bunica zece ani#-o Intrebarea este daca poate sa faca unchiul meu sucesiunea dupa bunicul meu pana in momentul in care nu o facem noi(eu si mama)pentru tata?chiar nu mai avem nici un drept daca tatal meu a murit fara sa incheie cu fratii lui nici un act? avem dreptul mama mea sau eu sa semnam ceva act pentru unchiul meu pana nu se rezolva succesiunea tatalui meu?.va rog din suflet sa ma ajutati. va multumesc aticipat