avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate clara albulescu

Activitate clara albulescu

Buna ziua,

In timp ce conduceam masina personala, apropiindu-ma de o trecere de pietoni nesemaforizata, nu vad nici un pieton angajat in traversare. In momentul in care ajung pe trecere vad in dreapta mea o femeie ce statea pe bordura trotuarului din dreptul trecerii de pietoni, nefiind hotarata sa treaca strada.
Nu consider necesar sa opresc, masina din spatele meu opreste, si vad in retrovizoare femeia alergand precipitata pe partea cealalta a drumului. Din sens opus se apropia o masina de politie care face o intoarcere brusca pe linia continua si vine in urma mea cu girofarul. Opresc si politistul ma informeaza ca nu am acordat prioritate de trecere unui pieton angajat in traversarea drumului, imi suspenda carnetul pe 30 de zile, amenda, puncte aferente.

Felul in care sunt oprita, din deplasare, la distanta de locul evenimentului, nu-mi da posibilitatea de a apela la un martor pentru a-mi sustine punctul de vedere, acela ca femeia nu era angajata in traversare.
Totusi, depun plangere impotriva procesului verbal constatand ca agentul de politie greseste completarea numarului imobilului in fata caruia s-a petrecut evenimentul. Mentioneaza numarul X, imobil in fata caruia nu exista nici o trecere de pietoni (am anexat la P.V. poze de la fata locului) trecerea de pietoni cu pricina fiind situata la 4 blocuri distanta (4 numere) la o distanta mai mare de 30 de m.
In plus, nici politistul nu are martori (doar daca nu apare vreun martor surpriza in instanta)....

INTREBARE: Ce sanse credeti ca am in castigarea procesului? Precizez ca in 7 ani de cand posed carnet de conducere nu am fost implicata in nici un fel de eveniment rutier, nefiind amendata in nici un fel si nu am "experienta" in a-mi apara cauza in instanta. Am hotarat insa sa fac acest lucru pentru ca in circumstatele descrise, suspendarea permisul de conducere mi s-a parut un exces de zel, daca nu un abuz... Se adauga si inacuratetea completarii procesului verbal.
Daca imi puteti oferi si alte sfaturi utile pentru a-mi sustine cauza in instanta, avand in vedere ca trebuie sa fac pe propriul avocat, neavand cunostinte de specialitate, as fi recunoscatoare.

Cu multumiri,

Clara Albulescu