avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate 9876

Activitate 9876

Incepand cu scuzele de rigoare pentru faptul ca am mai primit raspunsuri ...dar le citesc abia acum...incerc la randul meu sa rapund doar pentru a mai lamuri din probleme....atunci cand actiunea de fond(divort +incredintare )e introdusa de mine iar cea de OP de catre parata in urma actiunii de fond....nu vad cum aceasta ma poate ajuta pe mine...separatia exista si ea(a fost intr-o oarecare masura indicata si de autoritatea tutelara)doar ca parata nu e deacord cu aceasta separatie(unul la ea,doi la mine)cum am propus eu tinand cont de dorintele exprimate de acestia...din cei trei copii ,doi au varsta de 10 ani impliniti iar unul are varsta de 9 ani impliniti... cei doi si-au mentionat clar pozitia-unul la mine unul la sotie...pana aici pare totul ok...cel de al treilea...vrea cu mine dar in conditiile in care justitia romaneasca favorizeaza mama-si ea stie asta...mai e necesara alta completare?ceea ce probabil nu ati inteles dumneavoastra domnilor este ca cele doua actiuni sunt introduse prima de mine iar a doua de mama copiilor....copii nu au fost inca ascultati...pentru ca tocmai s-a mai ,,consumat "o amanare...ceea ce tocmai v-am relatat e mentionat doar in actul transmis de autoritatea tutelara...s-a propus de catre instanta ascultarea celor doi minori...iar intrebarea mea era si este cum pot face ca instanta sa audieze si pe al treilea copil...am solicitat prin avocat aceasta....doar ca deocamdata ...s-a dispus doar refacerea anchetei de catre autoritatea tutelara...va multumesc inca o data pentru atentia acordata....chiar va multumesc...sunt multe de spus...sunt multe de explicat...si probabil ca da,va fi un proces lung...tocmai datorita neintelegerilor dintre noi sotii...
Va multumesc din suflet...
Incurajator intr-adevar...
Iertati-mi cinismul dar ...ar trebui sa intreb cat a durat cel mai lung proces de acest gen,nu?
Noi sotii ar trebui sa convietuim doar de dragul copiilor care desi au o optiune ...sufera din cauza orgoliilor noastre de fapt...deci daca dupa casatorie mai avem si copii...ar trebui sa ne consolam cu ideea ca 18 ani ...sansele de a face ceva bun pentru ei...sunt de fapt in mana unui judecator si nu a noastra...
Exista,sigur ca exista...sa inteleg deci ca in cazul acestui tip de actiune ramane pur si simplu la latitudinea instantei daca vor fi sau nu ascultati...
Va multumesc
...de azi dimineata fiind on line astept un raspuns...intre timp citesc legislatie si incerc sa o percep...ijn limitele in care o percepe un ...simplu cetatean... legea 272/2004 art 24 spune:
(1) Copilul capabil de discernamant are dreptul de a-si exprima liber opinia asupra oricarei probleme care il priveste.
(2) In orice procedura judiciara sau administrativa care il priveste copilul are dreptul de a fi ascultat. Este obligatorie ascultarea copilului care a implinit varsta de 10 ani. Cu toate acestea, poate fi ascultat si copilul care nu a implinit varsta de 10 ani, daca autoritatea competenta apreciaza ca audierea lui este necesara pentru solutionarea cauzei.
(3) Dreptul de a fi ascultat confera copilului posibilitatea de a cere si de a primi orice informatie pertinenta, de a fi consultat, de a-si exprima opinia si de a fi informat asupra consecintelor pe care le poate avea opinia sa, daca este respectata, precum si asupra consecintelor oricarei decizii care il priveste.
(4) In toate cazurile prevazute la alin. (2), opiniile copilului ascultat vor fi luate in considerare si li se va acorda importanta cuvenita, in raport cu varsta si cu gradul de maturitate a copilului.
(5) Orice copil poate cere sa fie ascultat conform dispozitiilor alin. (2) si (3). In caz de refuz, autoritatea competenta se va pronunta printr-o decizie motivata;
in primul raspuns care mi s-a dat mi se spune,,de regula"...e o eroare juridica pe care nu o pot percepe?alin.2 spune ,,este obligatorie"...erori pot exista deci oriunde...chiar si in apararea pe care o am...si atunci incercand sa fiu pregatit pentru orice...mai caut inca un lucru pe care sa il pot invoca in cazul in care instanta nu va cere ascultarea minorilor...
va multumesc pantru faptul ca ati luat in consideratie subiectul meu si pentru orice sfat va multumesc anticipat
imi cer scuze dar ati spus:,,de regula"...exact asta era intrebarea mea :de ce anume depinde aceasta regula...mentionez ca am trei copii si din trei -doi au peste 10 ani...exista varianta ca sa nu fie audiati?si daca da ce anume pot invoca pentru ca acestia sa fie audiati?multumesc
As dori sa stiu daca intr-un astfel de dosar sunt ascultati copiii si daca se tine cont de parerea acestora(asta in cazul in care minorii au varsta de 10 ani impliniti-bineinteles)si in cazul in care nu sunt ascultati cum pot solicita aceasta;mentionez ca exista pe rol si un proces de divort iar autoritatea tutelara mentioneaza pozitia copiilor fata de ambii parinti.Va multumesc
Răspuns la discuția divort
Va multumesc oricum...intrebarea era pusa numai in sensul ca parata in momentul in care a aflat ca va fi depusa aceasta cerere a facut o afirmatie de genul,,o sa bati drumurile pentru acest divort..."(sau ceva asemanator)si stiind ca -aceasta -are rude sa zicem sus -puse in alta localitate decat cea de domiciliu doream sa stiu daca poate face ceva in acest sens ca sa mute locul de desfasurare a procesului...multumesc oricum...si nu e locul potrivit ca dumneavoastra domnilor consultanti sa va contraziceti...fiecare priveste din punctull sau de vedere si da sfaturi dupa cazurile pe care le-a avut...legea oricum e in mainele dumneavoastra iar noi cei care nu o cunoastem suntem nevoiti sa o respectam asa cum ne-o aduceti dumneavoastra la cunostinta...
multumesc mult si sa stiti ca pentru noi conteaza cu adevarat ceea ce spuneti sau -mai simplu-ne invatati!...
Răspuns la discuția divort
Dar daca parata isi face intre timp viza de flotant in domiciliul parintilor(si acesta este in alta localitate decat ultimul domiciliu comun al sotilor) poate muta actiunea de divort in localitatea respectiva?si daca da in ce conditii?si daca nu -instanta va judeca procesul in localitatea in care sotii au avut ultimul domiciliu comun?
Va multumesc
Discuție divort
As dori sa imi spuneti daca cererea pentru procesul de divort poate facuta si depusa la orice judacatorie sau doar acolo unde reclamantul respectiv parata isi are domiciliul stabil si daca cererea poate fi facuta in alta localitate decat cea de domiciliu ,cum se poate transfera procesul in localitatea de resedinta.
Va multumesc