avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

As dori sa imi spuneti daca cererea pentru procesul de divort poate facuta si depusa la orice judacatorie sau doar acolo unde reclamantul respectiv parata isi are domiciliul stabil si daca cererea poate fi facuta in alta localitate decat cea de domiciliu ,cum se poate transfera procesul in localitatea de resedinta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 14:20, 17 Martie 2009
9876 a scris:

As dori sa imi spuneti daca cererea pentru procesul de divort poate facuta si depusa la orice judacatorie sau doar acolo unde reclamantul respectiv parata isi are domiciliul stabil si daca cererea poate fi facuta in alta localitate decat cea de domiciliu ,cum se poate transfera procesul in localitatea de resedinta.
Va multumesc


Instanta competenta teritorial pentru judecarea unei actiuni de divort este cea de la ultimul domiciliu comun al sotilor sau cea de la domiciliul prpatului(al celui dat in judecata).Alte posibilitati nu exista#-o
Dar daca parata isi face intre timp viza de flotant in domiciliul parintilor(si acesta este in alta localitate decat ultimul domiciliu comun al sotilor) poate muta actiunea de divort in localitatea respectiva?si daca da in ce conditii?si daca nu -instanta va judeca procesul in localitatea in care sotii au avut ultimul domiciliu comun?
Va multumesc
eu zic asa, citez parata la domiciuliul pe care il stiu ca il are si daca nu o gasesc acolo o citez prin publicitate si la usa instantei....si cu atat mai bine, scapati mai repede de parata.


av.m.vasilescu
9876 a scris:

Dar daca parata isi face intre timp viza de flotant in domiciliul parintilor(si acesta este in alta localitate decat ultimul domiciliu comun al sotilor) poate muta actiunea de divort in localitatea respectiva?si daca da in ce conditii?si daca nu -instanta va judeca procesul in localitatea in care sotii au avut ultimul domiciliu comun?
Va multumesc

Raspunsul este cel de mai sus,adica:
adica instanta de domiciliu al paratului(celui reclamat,celui impotriva caruia s-a formulat actiunea) sau ultimul domiciliu comun al sotilor.Nu mai exista nici un"daca"!!!::stunned:
Instanta poate verifica daca este legal sesizata.O hotarare pronuntata in conditiile expuse de dvs.poate fi atacata cu recurs si este admisibil "de pe scaun" .,daca parata afla pe cai laturalnice de proces.Invatati oamenii sa respecte legea, nu o sa ocoleasca,dle." avokitten"..
In rest...
Cu acelasi respect

Alte discuții în legătură

Divort de comun acord, copil minor alinaroxana alinaroxana Sunt casatorita de aproape trei ani, dar impreuna cu sotul meu am decis ca aceasta casnicie nu mai e viabila. Avem un copil minor, care nici macar nu locuieste ... (vezi toată discuția)
Divort,copil minor,de comun acord sau culpa comuna dorin_bi dorin_bi Am inteles ca de \"comun acord\" nu se poate in cazul in care exista un copil minor. Din \"culpa comuna\" este posibil? (vezi toată discuția)
Divort pe cale amiabila fara partaj, copil rezultat din casatorie andreeablack666 andreeablack666 Buna ziua/seara. Sotul meu este din Braila iar eu sunt din Iasi si dorim sa divortam (este de comun acord). Ne-am casatorit in octombrie 2008, in ianuarie 2009 ... (vezi toată discuția)