avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate sinziana22

Activitate sinziana22

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
oancea_nicoleta_laura a scris:


In feb 2010 s-au dat cate doua subiecte de sinteza si cate doua spete. Daca vrei subiectele ti le pot trimite pe mail.


buna, te rog, imi poti trimite si mie subiectele din februarie?
adresa mea e sinzianaiacob@yahoo.co.uk

multumesc frumos
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna, am si eu aceeasi intrebare ca Alin, stiti cumva care e ultima zi pt inscrieri? Multumesc frumos.
Btw, este cineva care sustine examenul la baroul Iasi?

Spor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna! Luiza, si eu am invatat dupa mapa lui Neagu si sincer nu prea mi se pare in regula, e ok ca o recapitulare, dar sunt multe detalii care nu se regasesc in ea, m-am reprofilat pe Theodoru...mie procedura civila mi se pare alambicata rau, mai ales ca am doar tratatele lui Tabarca. Asta e, mult spor si curaj, numai bine
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Luiza si Gabriel, va multumesc mult. O noapte frumoasa.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
buna, va rog din nou, trimiteti-mi si mie sintezele respective...anybody...raman datoare, multumesc. sinzianaiacob@yahoo.co.uk
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Buna, as dori si eu, va rog frumos, sintezele respective. Multumesc anticipat.
sinzianaiacob@yahoo.co.uk
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Multumesc, Mada_m:)
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Si totusi, in reglementarile de drept international privat se prevede ca intocmirea, modificarea sau revocarea testamentului este socotita valabila daca actul respecta conditiile de forma fie de la data cand a fost intocmit, modificat ori revocat, fie la data decesului testatorului, conform oricareia din: legea nationala a testatorului, legea domiciliului, legea locului unde a fost intocmit, revocat ori modificat, legea situatiei imobilului ce formeaza obiectul tesatmentului...
Daca testatorul este liber sa isi aleaga legea aplicabila mostenirii si dr. int. privat ii acorda posibilitatea asta, de ce nu ar fi valabil un testament conjunctiv incheiat valabil intr-o alta tara si la noi?
In plus, incalcarea ordinii publice ar fi singurul impediment, sau, ma rog, unul din impedimentele aplicarii legii straine pe teritoriul tarii noastre, si personal nu consider ca un astfel de testament ar putea avea un asemenea efect.
:wassat:
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Buna, in caz ca este cineva care invata la succesiuni, am o mica nelamurire. In materia devolutiunii testamentare, in cazul sotilor care incheie in strainatate un testament conjunctiv, dupa locus regit actum acest tip de testament fiind valabil incheiat, in momentul in care ei se reintorc in tara, isi pastreaza validitatea? Avand in vedere ca testamentul conjunctiv nu este permis in legislatia noastra, daca sotii nu isi mai modifica testamentul ulterior, este sau nu este valid?
Multumesc mult, o zi frumoasa.
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Buna, am primit astazi incredibila mapa a lui Neagu pentru care am facut comanda saptamana trecuta. E adevarat, e din 2006, insa e foarte ok structurata, plus ca testele grila si spetele sunt foarte folositoare.