avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Activitate comm

Activitate comm

Am primit citatie de la tribunal si atasata cererea de la IPJ.
IPJ a facut recurs pentru rejudecare " apreciem ca hot. primei instante este netemeinica, din urmat. considerente: Consideram ca solutia instantei de fond nu poate fi acceptata deoarece nu au fost administrate toate mijloacele de proba necesare si suficiente pentru a stabili vinovatia petentului. Astfel, asa cum reiese din imaginile surprinse de dispozitivul radar montat pe auto,petentul circula cu viteza... de peste limita maxima admisa pe acel sector de drum,care este de 60km/h,proband ca susnumitul a savarsit contaventia ce i se imputa. Din aceste motive rugam instanta sa modifice in tot sentinta criticata si rejudecand cauza pe fond sa dispuna respingerea plangerii contraventionale, cu mentinerea sanctiunii aplicate.In temeiul art. 305C.pr.civ. solicitam proba cu urmatoarele ( raport ag. contatator, suport magnetic,fotografii,atestat operator radar,fotocopie dupa verificarea metrologica).

Va rog sa ma sfatuiti cum anume trebuie sa procedez. Am scris mai sus o parte din cererea de recurs.Am inteles ca trebuie sa depun intampinare inainte de termen .Procesul ca avea loc la tribunal, din cate am inteles in mod normal nu mai aveau voie sa depuna alte dovezi .
MULTUMESC
inteleg ca voi primi acasa citatie sau voi afla de la tribunal data.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac- trebuie depusa intampinare in sustinerea hotararii judecatoresti data de Judecatorie pe 13 octombrie?voi putea cere amanare pentru studierea actelor depuse la dosar de IPJ?
va multumesc!
Da. Am primit acasa hot judecatoreasca de anulare a procesului verbal (procesul a avut loc la judecatoria Iasi in data de 13 octombrie si am primit hot acasa la sfarsitul lunii), in cele 15 zile IPJ a facut recurs, urmeaza ca tribunalul sa stabileasca data de judecata.(asa mi s-a spus de la arhiva judecatoriei Iasi)
Cum trebuie sa procedez? De unde aflu informatii legate de ce va urma?
Multumesc
Buna ziua, am o problema cu un pv radar contestat la judecatorie, eram cu familia mergeam in coloana , masina politiei nesemnalizata(logan albastru) a ajuns in spatele meu moment in care detectorul a semnalizat, am incetinit si am trecut pe banda din dreapta, masina politiei m-a depasit si a mers in fata mea in coloana inca aprox 3 km dupa care m-au oprit si mi-ai ridicat permisul pentru viteza pe sector de drum cu restrictionare. Am contestat pv , IPJ nu s-a prezentat si nici nu a trimis documente la dosar, instanta a anulat procesul verbal. In data de 8 noiembrie IPJ a depus contestatie. Va rog sa imi spuneti care ar fi calea de urmat din acest moment. Multumesc