avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate 040579

Activitate 040579

In primul rand tin sa va multumesc pentru raspunsul prompt!

V-am atasat mai sus un act aditional COMPLET (am extras doar datele firmei si datele personale).

"In cazul dumneavoastra CIM expira dupa perioada mentionata, deci nu ati avea obligatia sa le platiti"

Daca in actul aditional am fost de acord sa raman in firma 2 ani (spre exemplu), dar CIM imi expira dupa 1an (si nu vreau sa semnez prelungirea chiar daca firma imi ofera aceasta posibibilitate) trebuie sa platesc proportional pentru diferenta de 1 an?


De asemenea, cele 60 de zile mentionate in codul muncii se pot cumula in decurs de cat timp? Daca aceste cursuri se fac esalonat, cate 5 zile o data, se considera 3 ani de la terminarea ultimului curs?
Daca pt fiecare din cursuri s-a incheiat un act aditional (identic cu cel din primul post), pe 1AN, mai este valabila legea generala din codul muncii sau se ia in considerare doar actul semnat intre mine si firma?
Buna ziua.

Am fost angajata recent pe contract determinat de 1an la o firma. La cateva luni de la angajare am fost trimisa la niste cursuri de perfectionare si am semnat pentru aceasta niste contracte aditionale prin care ma obligam sa raman in firma 12 luni sau sa platesc contravaloarea cursurilor (cumulat, cursurile la care am fost insumeaza aprox 15zile in care am facut numai cursuri, iar ca si cost aprox 2500Euro)

Mentionez ca aceste cursuri nu mi-au fost foarte utile, intrucat aveam deja cunostinte suficiente in domeniul respectiv.

Acum as avea cateva nelamuriri:

1. - daca, spre exemplu, contractul meu determinat expira intr-un an dar m-am angajat prin respectivele aditionale sa mai stau in firma inca 2 ani (sa zicem), iar la sfarsitul contractului nu mai vreau sa semnez prelungire pot fi trasa la raspundere pentru a plati diferenta de bani?

2. - daca merg la mai multe cursuri care, cumulat, sa formeze 60 zile complete (zile in care am stat numai la cursuri, fara sa merg la munca deloc) sunt automat obligata prin lege sa raman 3 ani in firma (cum scrie in codul muncii), chiar daca nu am semnat acte aditionale decat pe o perioada de 1an si nici in CIM nu e specificat asa ceva?


================================================================

ACT ADITIONAL
la contractul de munca

Prezentul act aditional a fost incheiat astazi _________________, prin acordul liber convenit intre :


S.C. ..........S.A., reprezentata prin D......................., in calitate de Director Resurse Umane

si

Domnul (doamna) __ _________________________, cu domiciliul in ___ ________________, nr. ___, posesor al . seria _______, nr. _____________, eliberat de ___ ____________, la data de __ ____________, angajat al companiei xxx S.A., numar de marca _______ pe pozitia de _______ __________________________________________,
in departamentul __ _____________________.

I. OBLIGATII SI DREPTURI

1. S.C. S.A. se obliga sa asigure domnului (doamnei)* :
*se completeaza doar in cazul cursurilor derulate in afara tarii

1.1. Participarea la cursul__________________________________, furnizat de firma______________________________, in (tara) ______________, in perioada _______________________________.

1.2. Diurna de ____ Lei/USD - zi calendaristica, pentru fiecare zi de deplasare in tara/strainatate la cursul aprobat de S.C. .......S.A. (doar pt cursuri externe, nu este cazul)

2. Domnul (doamna) se obliga :

2.1. Sa participe la cursurile : xxxxxxxxxxxxxx aprobat de S.C. ………. S.A., in caz contrar urmand sa achite contravaloarea cursului.

2.2. Sa lucreze la S.C. xxxxx S.A. timp de 12 luni de la terminarea cursului, achitandu-se de sarcinile primite conform contractului de munca.
2.3. In cazul in care nu respecta obligatia asumata conform pct. 2.2., respectiv paraseste compania din proprie initiativa, se obliga sa plateasca societatii S.A. suma calculata astfel:

R = V*(P-T)/P

V = valoarea scolarizarii in USD (echivalentul in lei la data platii)
P = perioada la care salariatul s-a angajat prin contract sa nu paraseasca xxxxxx (luni)
T = perioada lucrata in xxxxxxxxx dupa terminarea scolarizarii (luni)

Valoarea scolarizarii exprimata in USD este: 1600, si include cheltuielile generate de cursul propriu-zis.


II. Prezentul contract se inscrie ca anexa in contractul de munca al angajatului(ei) si intra in vigoare la data inceperii cursului.




S.C. xxxxxxxxxxxx S.A.



.................
Director Resurse Umane

Data:




Angajat: Intocmit de: ............
De acord,

Semnatura: Semnatura:

Data: Data:

===========================================================