avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate seniorra

Activitate seniorra

consider raspunsul evaziv si daca mergeti pe premisa: "unde nu-i poti lamuri zapaceste-i " raspunsul este extraordinar, multumesc pentru atentie si raspuns/
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Aveti dreptul de a formula cerere si de a va formula apararea in raport de ceea ce considerati in fapt si in drept.


.......Asta insemand ce? :) daca sunteti amabil....ca exista o sansa sau.....? multumesc ptr raspuns
Aceeasi problema, in anul 2008 am achizitionat o masina straina platind 30.000 d euro de la un individ din bucuresti. tranzactia s-a efectuat in legalitatea, contract vanzarea-cumparare, achitarea pretului, inmatricularea in constanta cu ajutorului unei firme de intermediere care s-a ocupat de inscriere si RAR. Date ale masinii eu sunt al treilea proprietar in Romania, la momentul achizitionarii masina era deja inmatriculata in Roamnia cu nr. d Ilfov si am verificat-o in baza de date a politiei rutiere. Pana acum 2 saptamani cand am fost oprita in trafic de politia de frontiera si mi s-a cerut sa-i insotesc la sectie ptr verificari, nu m-am opus fiind sigura de legalitea masinii, insa stupefactie masina figura furata din Franta inca de pe data de 28 august 2007 in baza de date a interpolului si mi s-a intocmit un proces-verbal de predare si sigilare al autoturismului plus declaratiile referitoare la achizitie si date despre tranzactie.Am oferit organelor de ancheta toate datele si probele care ma disculpa total de complicitate la furt si care imi acorda statului de cumparator de buna-credinta, inclusiv am contactat fostii proprietari care au fost de asemenea SOCATI de furtul masinii. Intrebarea mea este urmatoarea mai pot intra in posesia autoturimului,, si dak a fost legala predarea ( mai mult confiscarea bunului) chiar daca ancheta nu a fost finalizata si ce actiuni trebubuie sa demarez eu sa pot recupera bunul. Nu mi s-au prezentat nici un fel de informatii refritoare la furt, masina nu prezinta serii de sasiu sau culoare modificate, a fost inscrisa legal am platit o suma impresionanta de bani si nu stiu cum sa procedez. am citit articolele precedente si nu mi-a fost prezentata nici o hotarare judecatoreasca care sa confere politiei dreptul de a-mi confisca autoturismul, de atunci nici macar la declaratii nu am fost chemata, nu mai stiu nimik de masina , unde ajunge masina ? icum se aplica dreptul de proprietate in conditiile acestea?

de asemenea as vrea sa intreb dak prevederile art. 1910 C civ. se aplica in cazul meu. si de asemenea art 24 c proc pen prevede ca o societate de asigurare nu se poate constitui parte civila intr-un proces penal ptr sumele acordate cu titlu de despagubire rezulatata in urma unei infractiuni, deoarece izvorul soc de asig este contractul de asig neintrand in raport direct cu inculpatul, atunci inseamna ca in cazul in care proprietarul caruia i s-a furat masina daca avea casco ( majoritatea au) inclusiv ptr furt si a primit despagubirile de la soc de asig, aceasta nu poate introduce actiune in revendicare impotriva mea ptr recuperarea bunului, atunci ce se intampla cu masina?? Si inca o neclaritate, in cazul in care am predat-o fara o hotarare judecatoreasca , conform art 169 C proc pen. care se refera la restituirea bunurilor, zice asa : "acestea pot fi restituite daca prin aceasta nu se stinghereste afalarea adevarului si justa solutionare a cauzei cu obligatia ptr cel caruia ii sunt restituite sa le pastreze pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti" adik asta inseamna ca eu pot face o cerere ptr incredintarea bunului( masinii) pana la finalizara cercetarilor?