avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum procedez in cazul in care am cumparat o masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum procedez in cazul in care am cumparat o masina furata?

In luna ianuarie 2009 am cumparat un autoturism ce este inmatriculat pe Ungaria.dupa o saptamana am mers la politie sa verific masina daca e furata, si am aflat ca este furata din Ungaria. Astfel politia mi-a confiscat masina. Ce trebuie sa fac ca sa-mi recuperez masina sau banii?
Masina nu o mai recuperati. ea va fi returnata catre proprietarul de drept. Va puteti indrepta in instanta impotriva celui care are calitatea de vanzator. postati mai multe detalii:: de unde ati cumparat masina? din romania sau din ungaria?, ce fel de act ati intocmit, etc
l-am cumparat din romania, si am intocmit un contract de vanzare cumparare de mana, cu martor. si acesta mi-a inmanat actele masinii si o cheie,
george_26 a scris:

l-am cumparat din romania, si am intocmit un contract de vanzare cumparare de mana, cu martor. si acesta mi-a inmanat actele masinii si o cheie,
masina a fost luata in sisitem leasing
de un maghiar acolo in ungaria.
si e probabil ca acesta sa nu m-ai fi avut cu ce plati ratele si a vandut-o dupa care a dat-o furata sau invers
Aveti posibilitatea sa solicitati de la vanzator sa va returneze banii achitati pe autoturism. daca acesta refuza, adresati-va instantei de judecata. daca ati fost de buna credinta, atunci vanzatorul este obligat sa va returneze banii.
george_26 a scris:

In luna ianuarie 2009 am cumparat un autoturism ce este inmatriculat pe Ungaria.dupa o saptamana am mers la politie sa verific masina daca e furata, si am aflat ca este furata din Ungaria. Astfel politia mi-a confiscat masina. Ce trebuie sa fac ca sa-mi recuperez masina sau banii?


Cel mai sigur fi fi sa faceti plangere penala pt inselaciune.
In civil va recuperati banii mult mai greu si mai si timbrati cererea de chemare in judecata.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Am cumparat un autovehicul furat...cum pot recupera banii? waryus waryus am cumparat un autovehicul declarat furat din Ungaria...am fost cu auto la R.A.R Galati pentru a o inmatricula si inginerul m-a trimis la criminalistica...cel ... (vezi toată discuția)
Autoturism de lux cu probleme marco233 marco233 salut!va rog sa-mi raspundeti si mie intr-o speta! vreau sa cumpar o masina care dupa cateva luni de la achizitionare(a cumparat-o inscrisa),a fost declarata ... (vezi toată discuția)
Masina mea a fost confiscata, motiv: furata Cosmin052030 Cosmin052030 Buna ziua, In urma cu 2 ani jumate am achizitionat o masina inmatriculata in Romania (de la un proprietar care o avea si el de aprox. 2 ani,din 2010) ... (vezi toată discuția)