avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate genica

Activitate genica

Ieri, confruntata ca si alte persoane de pe forum cu urmarile crizei in planul propriului salariu, am vazut cateva mesaje si raspunsuri pe aceasta tema si m-am gandit sa solicit si eu o opinie vis-a-vis de propria situatie:

Ieri, colega de la contabilitate a adus fiecaruia in parte spre semnare un act aditional la CIM in care se stipula
"de comun acord am convenit urmatoarele: incepand cu data de 1 martie se diminueaza salariul de incadrare al.... de la.... la ....".
Atat si nimic mai mult (reducerea este de 25%)!.

Plecand de la o afirmatie facuta in cadrul unei sedinte anterioare, cand conducerea a prezentat aceasta intentie de reducere a salariilor, insa a mai spus ca diferenta va fi recuperata cand situatia se va redresa, intrebarea mea ar fi daca pot refuza semnarea actului aditional in aceasta forma (unde nu se regaseste nimic referitor la recuperarea diferentei) si sa propun o alta de genul:

"Avand in vedere situatia financiara actuala a (angajator) determinata de efectele crizei mondiale, incepand cu data de 1 martie se diminueaza temporar salariul de incadrare al.... de la ... la....., urmand ca din momentul in care redresarea financiara va permite plata salariului integral acesta sa fie suplimentat, corespunzator cu disponibilitatile existente, astfel incat sa se plateasca treptat (persoanei) diferenta de salariu intre cel initial si cel din actul aditional pentru perioada cuprinsa intre 1 martie 2009 si luna in care se reia plata salariului integral."

Ma intereseaza in primul rand daca pot face aceasta negociere a clauzei din actul aditional, si in al doilea rand daca este corect formulata (adica acoperitoare pentru mine ca angajat).
Multumesc pentru orice sugestie si astept un raspuns cat mai rapid avand in vedere ca nu am semnat actul aditional deja adus spre semnare......