avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate dumitru marian

Activitate dumitru marian

Răspuns la discuția sedere ilegala!
este greu?adica sa stam linistiti?va multumesc!
Răspuns la discuția contestatie inep!ajutor!!!
faza e ca nu avem cum sa facem rost de toate actele astea!ar fi fost prea usor!
Discuție sedere ilegala!
buna seara!iubita mea este cetatean american si a depasit termenul legal de sedere in romania(nu l-ar fi depasit daca nu i-ar fi fost respins dosarul depus pt transcrierea certificatului de nastere)!in mai urmeaza sa plece in vizita in statele unite si nu stiu la ce sa ne asteptam,oare este posibil sa primeasca nepermiterea intrarii in romania la intoarcerea din vizita? va multumesc anticipat!
buna seara!am o mare problema cu "autoritatiele" si birocratia din romania.iubita mea este cetatean american nascuta din parinti romani in statele unite.parinti ei inca sunt in america si a pierdut legatura cu ei!acum conform constitutiei ea este cetatean roman,doar ca nu are niciun act romanesc!in acest sens am depus un dosar pentru transcrierea certificatului de nastere ,emis in sua,la primaria sectorului 1!acest dosar trebuia sa contina:certificat de nastere original apostilat si tradus,copie de pe un act de identitate cu poza,adeverinta de ultimul domiciliu al parintilor(pe care am reusit sa o obtinem cu mare noroc)si adeverinta de cetatenie a parintilor(care se elibereaza de serviciul pasapoarte din str. nicolae iorga).problema e ca aceasta adevereinta de cetatenie nu o putem obtine fara o imputernicire de la parinti(pentru ca ar fi furnizare de date personale) si cum am spus a pierdut orice legatura cu ei!cum era de asteptat dosarul a fost respins,dupa 4 luni desi ar fi trebuit sa dureze o luna, pentru ca nu era complet!in legea 248 art 35 spune ca la solicitarea autoritatilor serviciul pasapoarte furnizeaza datele necesare.oare pot depune o contestatie pe motiv ca inep(institutul national pentru evidenta persoanelor)nu a solicitat datele despre parintii ei la pasapoarte si a fost mai usor sa il respinga? va multumesc anticipat!!!