avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Activitate rautustefan

Activitate rautustefan

Răspuns la discuția Probleme cu ANAF.
Aveti dreptate. Ar fi trebuit sa stiu. In anii 2003 si 2004 la fiecare deplasare a mea la ghiseul ANAF pentru a-mi achita obligatiile fiscale ce au aparut pe parcurs, am intrbat de fiecare data care este situatia privind calculul impozituluil pentru anul 2002. De fiecare data mi s-a raspuns ca nu s-a ajuns la ddeclaratia mea si ca urmeaza sa se calculeze si sa-mi fie transmisa. Dupa anul 2004 a intervenit inevitabil uitarea mai ales ca in acest an (2005) am primit acel certificat fiscal cu 0 (zero) datorii iar ipentru anul 2007 mi s-a returnat diferenta de impozit intre cel anticipat si cel real ceea ce ma facut sa stau linistit. Problema este alta. Daca acest calcul a fost efectuat in 03.06.2005 (???? dupa 3 ani de la depunere), a fost trimisa prin posta (cu confirmare de primire), eu nu am intrat in posesia ei motivandu-se faptul ca nu asi fi fost gasit la adresa, postasul nu mi-a lasat nici un aviz prin care sa ma anunte ca am de ridicat de la posta de cartier acel plic, urmeaza postarea ei pe portalul ANAF timp de 2 saptamani (de ce 2 saptamani??) in 11.2006 (????) eu fiind obligat sa ma uit pe portal zilnic (????) neavand de unde sa stiu iin ce data a fost postata (????), de ce la fiecare plata efectuata la ghiseul ANAF, dupa data calculului, nu am fost anuntat ca as avea o creata anterioara ? Eu trebuia sa ghicesc ca am o creanta neachitata ? Care ar fi fost metoda ca eu sa aflu ? Sa devin haker, sa sparg parolele Agentiei si sa ma uit pe fisa mea pentru a afla ? Consider totusi ca ANAF are o mare problema privint relatia si comunicarea cu cei prin intermediul carora exista.Puteau sa-mi trimita un mesaj pe e-mail sau sa primesc un telefon ca nu degeaba le trecem pe declaratii. In final am fost de acord sa achit obligatia pentru 2002 dar fara penalitati deoarece eu consider ca nu am nici o vina ca acesta informare este lasata la voia intamplarii, insa dansii nici nu vor sa auda. TREBUIE ACHITATE SI PENALITATILE ! Daca ati observat, anul 2002 a fost o mare problema pentru ANAF deoarece in situatia mea sunt foarte multi contribuabili atat PFA cat si simpli salariati.
Nu stiu cum sa procedez pentru a rezolva o problema destul de delicata, dar, in acelasi timp foarte clara in viziunea mea. Preblema se refera la impozitul pe venitul global aferent anului 2002. In continuare voi derula evenimentele in ordinea lo cronologica :
In data de 05.05.2003 am depus la Agentia Fiscala de care apartin "Declaratia de venit global" aferenta anului 2002 cu numarul de inregistrare aferent..
In data de 21.05.2003 am primit "Decizia de impunere pentru plati anticipate" pe anul 2003 in care se precizeaza numarul de inregistrare si data depunerii "Declaratiei de vinet global" pentru anul 2002, iar baza de calcul (venitul net) sunt identice in ambele declaratii.
In data de 05.06.2003 primesc o sesizare din partea ANAF conform careia nu as fi depus declaratia de venit global pentru 2002. Reprezentatul ANAF mi-a motivat ca aceasta sesizare a fost trimisa automat deoarece dansii nu ar fi ajuns la acea data sa prelucreze declaratia. Am facut o copie si am depus-o din nou.
In data de 27.05.2004 am solicitat un "Certificat de atestare fiscala" ,"dotat" cu timbru fiscal, in care sunt precizate urmatoarele :
- Lipsa declaratie de vinit global 2002 si decizii plati anticipate 2003 -2004.
cu toate ca declaratia de venit global 2002 o depusesem in original pe data de 05.05.2003 si in copie pe data de 05.06.2003 iar decizia de plati anticipate pentru 2003 mi-a fost transmisa pe data de 21.05.2003. Cea din 2004 am primit-o pe 13.12.2004.
In luna Mai 2005 am solicitat ANAF un "Certificat fiscal", "dotat" cu timbru fiscal, pentru procurarea de "Imprimate si tipizate", mai precis facturi si chitante. Acesta mi-a fost eliberat in data de 18.05.2005 cu precisarea "Din evidentele fiscale rezulta ca nu are obligatii bugetare scadente la data emiterii certificatului"
Am avut un control fiscal in luna Septembrie 2008 pentru anii 2004-2007. Inaninte de efectuarea controlului m-am prezentat la ANAF si am achitat impozitul anticipat pentru trimestrul 3 2008 ocazie cu care am fost instiintat ca sunt cu platile la zi. In urma controlului s-a emis un Raport de control" ce mi-a fost inmanat in data de 15.09.2008 iar totul a fost OK neavand nici o datorie neachitata pana la cea data.
In data de 09.02.2009 am primito adresa in care eram somat sa ma prezint in termen de 5 zile cu o copie de pe un Ordin de Plata din anul 2004 aferent platilor anticipate pentru anul 2004. M-am prezentat ocazie cu care am fost instiintat ca exista o neclaritate privind o suma ce o datorez din perioada anterioara celei supuse controlului ?????
In data de 05.03.2009 am primit o alta adresa prin care sunt instiintat ca am o creata din anul 2002 (inclusiv penalitatile de riguare).
In urma dicutiei cu reprezentatul ANAF am inteles ca prelucrarea "Declaratiei de venit global" aferenta anului 2002 s-a efectuat in data de 03.06.2005 (pe care o am in posesie dar fara a semna pentru primirea ei) ????? Ca in anul 2005 mi-a fost transmisa acesta declaratie dar pentru factul ca nu eram in localitate nu am intraat in posesia ei. Facptul ca mi-a fost trimisa nu mi sa demonstrat. Ca atare, decizia de impunere a fost afisata pe portalul ANAF incepan cu data de 15.11.2006 timp de 2 (doua ????) saptamani, data de la care curg si penalitatile si data de referinta pentru prescriere.
Intrebarile mea sunt :
1. Daca in conformitate cu "Codul de procedura fiscala" ANAF este obligata ca pana la data de 31.12.2003 sa calculeze si sa transmita Declaratia de impunere pentru anul 2002, si nu poate motiva lipsa declaratiei din momemnt ce nr. de inregistrare, data inregistrarii si suma neta apar in declaratia de plati anticipate pe anul 2003.aceasta suma se PRESCRIE ?
2. Deoarece la transmiterea deciziei de impunere nu am fost gasit nu cumva trebuia sa fiu instiintat cu ocazia deplasarilor mele pentru achitarea diveselor impozite anticipate si regularizari de la data cand dansii motiveaza ca s-a efectuat calculul si pana astatzi ca am o restanta din anul 2002 ? De fiecare data mi se raspundea ca sunt la zi !!!!
3. Afisarea pe portal timp de 2 saptamani (deoarece exista foarte multe decizii ce trebuiesc afisate) este o gaselnita ca nimeni nu poate sta sa caute in fiecare zi daca nu cumva apare pe portal. Bun si afisarea daca este facuta intr-o perioada in care eu nu sunt in localitate ?????
4. Presupunand ca este o neglijenta a mea ca nu am depistat lipsa declaratiei de impozit pe 2002ANAF nu trebuia sa ma traga de maneca ori de cate ori avea ocazia pentru a-mi achita creanta ?
5. Daca nu aveam acest control fiscal presupun ca ma trezeam prin anul 2015-2020 ca am o restanta din anul 2002 cu penalitatile aferente.

Va multumesc pentru intelegere (suma fiind destul de mare) si va rog sa-mi dati un sfat cum sa scap cel putin de penalitati intrucat consider ca nu este vina mea ca nu am fost instiinta de aceasta datorie si ca mie imi miroase a facatura faptul ca acest calcul a fost facut in 2005 si afisat pe portal in 2006.COnsider ca dinsii (ANAF) au uitat sa faca calculul la vremea respectiva si acum au depistat acest lucru si vor sa iasa basma curata.

PS. Ciudat, dar in anul 2007, mai precis odata cu Decizia de impunere pentru acest an, mi s-a restituit diferenta de impozit dintre platile anticipate si impozitul real. Nu cumva, daca exista aceasta creanta suma nu mi se mai restituia ?De aceea inca odata o consider o facatura.