avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate mihai1977

Activitate mihai1977

Răspuns la discuția Impozit sanatate
in primul rand multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra foarte legal.
Prima intrebare:

pentru punctul 7
- referitor la lit. a - sa achite contributia legala pe ultimele 6 luni. 6 luni de cand? Ce inseamna termen de prescriptie?
- referitor la lit. b - sa achite pe intreaga perioada obligatiile fiscale contributia legala lunara? Care perioada?
pentru punctul 8
termenele de prescriptie se calculeaza incepand cu data primei solicitari de acordare a serviciilor medicale. Sa inteleg ca data cand m-am dus la CAS este prima solicitare? Eu in rest mi-am platit totul ca fiind neasigurat. Si din nou intreb ce este termenul de prescriptie

Inca un lucru pe care nu l-am precizat: PFA-ul meu este la norma de venit, adica eu platesc o suma trimestriala, indiferent ca realizez sau nu activitati
buna ziua,
sunt persoana fizica autorizata si lucrez in domeniul informaticii. Am autorizatia din 2006
Luna trecuta am primit o instiintare de la CAS ca nu figurez in baza lor de date si trebuie sa ma inscriu. Dupa ce am stat de la 6am la o coada incredibila (suntem in Romania, asta e #-o ), am reusit sa intru, iar o doamna flegmatica mi-a spus ca trebuie sa platesc din urma. Este normal acest lucru?
Mentionez ca pe toata perioada, daca am fost bolnav am platit 100% din tot ceea ce trebuia sa platesc (doctori, medicamente, etc.)

Din cele discutate cu cativa prieteni mi-au atras atentia ca obligativitatea contributiei la sanatate se face din anul 2007, nu si 2006 sau mai demult. Evident ca mi-au cerut si penalitati de intarziere, iar suma rezultata este in jurul a 7000RON. Este adevarat ca trebuie sa platesc aceste taxe chiar daca nu am fost inscris la ei?