avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate iordache_teodor

Activitate iordache_teodor

Multumesc mult de raspunsuri...asta e ca nu stiu cat de mult conteaza ca in PV intocmit astazi 04.1.2014 figureaza o fapta trecuta de agent ca fiind in 04.1.2013. Daca platesc si eventual castig ce o se se intample cu banii mei ?
Salutare tuturor,am nevoie mare de ajutorul vostru in urmatoare problema :
In aceasta seara am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere pentru ca rulam in localitate cu 69 km/h.In momentul in care mi s-au cerut actele am constatat ca mi-am uitat portofelul acasa cu tot cu permis si CI.Am intrebat daca poate sa vina cineva repede sa le aduca dar mi s-a zis ca nu, cu toate ca ei erau stationati intr-un punct fix.Drept urmare am fost amendat in total cu 8 puncte amenda (680 lei) si 2 penalizare.Faptele prevazute de art 108-1-a-4 si 101-1-18 si sanctionate de art 99 al 2(care din ce am vazut eu e cu totul altceva) si respectiv 101-1. Procesul verbal a fost intocmit astazi 04 01 2014,dar imediat mai jos incepe cu " in ziua de 04 01 2013 ora... " data fiind una gresita.Avand in vedere ca suma o consider uriasa pentru mine si fiind asistent cand celalalt sofer oprit langa mine cu 92 km?h a inmanat o suma de bani si a plecat razand va intreb daca am vreo sansa in a anula pv in instanta.Va multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.Eu am asigurare RCA Valabila dar politistii si cineva de la asigurari mi-au spus atunci ca atat timp cat nu exista contact fizic,nu se poate folosi acest RCA....acum nici eu nu stiu ce sa mai fac...Masina e a companiei si atta eu cat si firma, am fost de acord sa dam asigurarea....dar daca politia a zis ca nu se poate..m-am ales cu acea amenda si cam atat momentan..
Buna seara,poate ma ajuta cineva va rog cu ceva informatii...
Joi dimineata ma deplasam pe un drum judetean cu o autoutilitara in spate la alte doua auto. care mergeau cu o viteza constanta ( in jur de 60 km/h sa zic).Afara era ceata si mazga pe jos.Cand am ajuns intr-o panta,in apropierea unei curbe (linie continua) cele doua auto au franat brusc(nu stiu exact motivul) moment in care am franat si eu.Am derapat spre stanga traversand banda de contrasens si iesind in afara drumului.Din sens opus venea un autoturism care in mod normal daca isi continua directia si viteza nu se intampla nimic,dar acesta probabil s-a speriat sau nu era atent, si a tras brusc dreapta de volan lovindu-se de un mal de pamant si ajungand in apropierea masinii mele. Mentionez ca nu a avut loc nici un contact fizic intre cele 2 auto.Acel cetatean a sunat la politie si la fata locului s-a prezentat un sef de post dintr-un sat din apropiere cu care acest domn se cunostea.Pe seful de post nu l-a intereseat nici conditiile producerii evenimentului,nici urme de franare,absolut nimic.Dupa ce a dat cateva telefoane cerand sfaturi cum sa actioneze,(in timp ce ma ameninta ca imi suspenda permisul) am fost dus la sectie unde mi-a fost testata alcoolemia.Am dat si eu si celalalt domn declaratii ( in care nu am aproximat foarte bine distantele si mai mult am ascultat de politist care imi spunea ca mai mult de 15 m intre mine si celalalt auto pe banda de circulatie nu avea cum sa fie ) dupa care mi s-a intocmit Proces Verbal pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum dar in care scria si ca "soferul a derapat moment in care auto din contrasens incercand sa-l evite si virand de volan s-a lovit...etc" ( 420 ron amenda + 6 pct penalizare), Nu mi s-a parut normal pentru ca nu am avut nici un contact fizic cu acesta ( nici RCA nu aveam cum sa dau) si nu am vrut sa semnez PV moment in care Agentul de politie a incercat prin alte telefoane sa ma mai incadreze si la altele spunandu-mi ca imi mai scrie inca un proces verbal.Mentionez ca adresa de pe CI si dupa permisul de conducere nu mai este valabila ptr ca am vandut acel apartament si nu am apucat sa ma duc sa le refac.Acum nu stiu cum sa procedez pentru ca acel PV va trebui sa vina prin posta.Agentul l-a sfatuit pe celalalt sofer sa ma dea in judecata pe cale civila pentru a plati pagubele.Daca cineva imi poate spune ce pot face as fi foarte recunoscator.
Am fost angajat la o firma de distributie in calitate de agent comercial.Mi-am dat demisia si am lucrat in preaviz 15 zile.Am de luat lichidarea pe ianuarie si februarie,banii pe preaviz si garantia oprita in 6 luni cat am lucrat (10% din salariu).Angajatorul refuza sa imi plateasca banii deoarece firma mai are de incasat bani de pe scadenta mea.Am aproape 2 luni si banii nu i-am luat.Este legal ceea ce face angajatorul iar daca nu spuneti-mi ce pot sa fac.Multumesc anticipat.