avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate kalli

Activitate kalli

La inceputul lunii aprilie 2008 am luat avans 5000 euro pt vanzare apartament intocmind o chitanta de mana semnata de mama, eu, cumparator si un martor, nu prin notar. La inceputul lunii mai 2008, cand actele erau pe terminat, cumparatorul s-a razgandit, iar in luna august le-am restituit 4000 euro,cerandu-i inapoi la randul nostru..., mai putin 1000 euro care s-au cheltuit cu succesiunea si intocmirea actului de vanz. cumparare. La semnarea restituirii celor 4000 euro, mama (noi cedand in favoarea ei), s-a angajat ca pana la 16 ianuarie 2009 sa ii restituie si restul banilor daca va reusi sa-i stranga, dar este pensionara si succesiunea nu s-ar fi facut in altfel de situatie si nici nu a mai gasit alt client pt valoarea ce fusese stabilita, piata imobiliara cazand deja. Acum am primit de la un cabinet de avocatura un fel de somatie prin care o obliga sa restituie restul sumei (1000 euro) in 6 zile altfel se trece la proces. Ce se intampla in acest caz, daca se ajunge la proces, caci mama nu are cum restituie suma in 6 zile.