avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate jugureanu

Activitate jugureanu

multumesc mult. exista si o prevedere scrisa in acest sens intr-o lege a ONG-urilor? mi se cere o baza legala pentru incheierea acestor contracte.
Buna ziua

Suntem o asociatie non-profit. Putem face plati pentru sustinerea unor conferinte prin contract de drepturi de proprietate intelectuala? este acceptata aceasta forma de contract pentru ONG?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția proces mostenire
in acesti doi ani au tot fost recursuri. ei nu prea mai au ce ataca. am depus recurs deoarece ne a scazut din suma totala 1/2 din imbunatatiri, desi in ultima decizie nu era asa. am depus recurs insa nu a fost acceptat deoarece nu s-a incadrat in perioada de 15 zile (perioada de care am aflat in ultimele 4 zile deoarece nu am fost instiintati - am aflat de la tribunal). S-a incadrat in cele 15 zile insa nu ni s-a acceptat (sau cel putin nu ne-a dat un raspuns ferm ca a fost acceptat). Daca l-a acceptat urmeaza sa trimita doasrul la Inalta curte de casatie. Oare cat o mai dura si acolo daca vine decizia ritmul in care a venit instiintarea sigur ne apuca toamna viitoare + cat o sa mai dea gratie pentru cealalta parte sa dea banii... pe dreptul nostru. Pe mine ma interesa in cazul in care se termina cat dureaza pana trebuie sa ne dea banii sau mai bine zis daca se calculeaza perioada de gratie de la 15 zile sau de la redactarea hotararii.
Buna ziua

Sotul meu are un proces vis a vis de o mostenire in urma decesului tatalui sau. Este vorba despre un apartament in care luciesc acum a doua sotie si un baiat. Acest proces tine de 2 ani. In luna martie la Tribunalul Bucuresti a fost ultima sedinta unde s-a hotarat efectuarea partajului conform procentelor legale. Ar fi trebuit sa intre in viguare la 15 zile de la comunicare. Abia in septembrie a fost redactata comunicarea insa nu am primit-o acasa. Am facut cerere de recomunicare, intr-o sedinta s-a discutat despre acesta cerere si a ramas in pronuntare. In condica apare ca s-a respins recomunicarea. Intrebari:
daca in sala nu s-a spus nimic despre respingerea recomunicarii si a ramas in pronuntare este normal sa apara ca respinsa?
ce se intampla mai departe? in situatia in care nimeni nu mai face recurs.
cand incepe perioada de 4 luni in care trebuie sa primim banii din partaj? dupa comunicarea definitiva scrisa si primita prin posta?
Răspuns la discuția taxa de timbru judiciar
multumesc. maine trebuie sa depun o cerere de apel (recurs) pentru o succesiune. mi s-a spus ca trebuie sa platesc pentru fiecare din exemplarul care il depun la tribunal cate 19.5 RON. Mi s-a parut ciudat, plus ca desi avocatul a scris in cererea de apel suma de 19.5 RON (identica cu cea de la inceputul procesului) si ca trebuie sa platesc jumatate, la circa financiara mi s-a spus ca se plateste toata suma x3 hartii cate se depun la tribunal. Ciudat.
Răspuns la discuția taxa de timbru judiciar
Sorin Susca a scris:

aveti dreptate . 19,5 lei



se plateste suma in parte pentru toate cele trei exemplare care se depun la tribunal?