Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru judiciar

buna seara. cat este taxa de timbru judiciar si taxa de timbru in cazul apelului. am auzit ca trebuie sa fie 50% din taxa care am achitat-o in prima instanta adica daca am platit 39 lei acum trebuie sa achit la apel 19,5 lei? va multumesc
aveti dreptate . 19,5 lei
va multumesc
In conformitate cu dispozitiile legale :
Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru
Art. 11. - (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;
- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani.
(2) Se timbreaza cu 4 lei cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:
- incheierea de scoatere in vanzare a bunurilor in actiunea de partaj;
- incheierea de suspendare a judecarii cauzei;
- hotararile de declinare a competentei si de dezinvestire;
- hotararile de anulare a cererii, ca netimbrata sau nesemnata;
- hotararile prin care s-a respins cererea, ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat.
Taxele judiciare de timbru se platesc in numerar, prin virament, sau in sistem on-line, in contul bugetului de stat, la unitatea Trezoreriei Statului in raza careia debitorul isi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal.

OG nr.32/1995 - Timbru judiciar pentru cererea de chemare in judecata (cale de atat) are o valoare de 0,15 lei.

Deci in cazul dumneavoastra achitati 19.50 lei taxa de timbru si timbru judiciar de 0.15 lei.
Deci in cazul dumnea
Sorin Susca a scris:

aveti dreptate . 19,5 lei

se plateste suma in parte pentru toate cele trei exemplare care se depun la tribunal?
O singura taxa pentru fiecare apel , daca sunt mai multi apelanti fiecare plateste taxa pentru cererea sa.