Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs

Buna ziua,
Cat se plateste taxa de recurs daca actiunea initiala solutionata nu a fost taxata adica nu a platit taxa de timbru?
Art. 11Legea nr. 146/1997 (Actualizata 2009), privind taxele judiciare de timbru
– (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:

- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;

- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani .

(2) Se timbreaza cu 4 lei cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:

- incheierea de scoatere in vanzare a bunurilor in actiunea de partaj;

- incheierea de suspendare a judecarii cauzei;

- hotararile de declinare a competentei si de dezinvestire;

- hotararile de anulare a cererii, ca netimbrata sau nesemnata;

- hotararile prin care s-a respins cererea, ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat.

Va multumesc:D