Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru in recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru in recurs

va rog sa-mi raspundeti la o intrebare.
taxa de timbru pentru o cerere de recurs este de aceeasi valoare cu cu taxa de timbru din apel?
Legea nr.146/1997 prevede :
Art. 11. - (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;
- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani .

(2) Se timbreaza cu 4 lei cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:
- incheierea de scoatere in vanzare a bunurilor in actiunea de partaj;
- incheierea de suspendare a judecarii cauzei;
- hotararile de declinare a competentei si de dezinvestire;
- hotararile de anulare a cererii, ca netimbrata sau nesemnata;
- hotararile prin care s-a respins cererea, ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat.
multumesc! concediu placut!

inteleg ca e aceeasi valoare....