Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... recurs- taxa timbru judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

recurs- taxa timbru judiciar

Ma puteti ajuta cu valoarea? taxei de timbru judiciar ,pentru Recurs impotriva unei sentintei prin care s-a respins angajarea raspunderii patrimoniale a administratorilor si a fost dispusa inchidere proceduri insolventei debitorului. Multumesc.
Legea 146/1997
Art. 11. - (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;
- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani.
(2) Se timbreaza cu 4 lei cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:
- incheierea de scoatere in vanzare a bunurilor in actiunea de partaj;
- incheierea de suspendare a judecarii cauzei;
- hotararile de declinare a competentei si de dezinvestire;
- hotararile de anulare a cererii, ca netimbrata sau nesemnata;
- hotararile prin care s-a respins cererea, ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat.
Legea nr. 146/1997 (Actualizata 2009), privind taxele judiciare de timbru
Art. 11. – (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:

- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;

- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani .

(2) Se timbreaza cu 4 lei cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:

- incheierea de scoatere in vanzare a bunurilor in actiunea de partaj;

- incheierea de suspendare a judecarii cauzei;

- hotararile de declinare a competentei si de dezinvestire;

- hotararile de anulare a cererii, ca netimbrata sau nesemnata;

- hotararile prin care s-a respins cererea, ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat.
dar care este taxa datorata la suma contestata?
si unde se platesc taxele respective, daca sunt din tg-mures si doresc sa trimit cererea de recurs la o judecatorie din alt oras?
septibanc, utilizator
60 lei
se plateste la Taxe si impozite locale unde aveti dvs sediul

doresc sa trimit cererea de recurs la o judecatorie din alt oras?

cererea se depune la instanta unde s-a judecat fondul - adica la tribunal