avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Activitate unnemultumit

Activitate unnemultumit

buna ziua,
doresc sa achiztionez un teren pt. constructia unei case si am cateva temeri... poate ma puteti ajuta...
terenul este intravilan, intabulat latime 9.2 m si lungime 54m(dreptunghiular)
- fata: acces drum 9,2m
- spate: o alta parcela, fara constructii...
- stanga: o alta parcela, fara constructii
- dreapta: o alta parcela la aceleasi dimensiuni(L:54m, l:9.2m) - are la ~8m de parte din spate o casa cu: L10m si latime ~8 m.


- am citit pe forum plus alte surse si am inteles ca este nevoie sa las 2 m distanta laterala 9.2 - 2 - 2 nu prea mai ramane pentru casa
- daca doresc sa contruiesc mult mai in fata (am 36 de metri lungime pana unde incepe casa vecinului) - nu o sa am aclelasi aliniament cu casa vecinului, si poate si fara ferestre laterale (in caz ca altfel nu se poate) pot construi la 0.6 metri fara acordul vecinului? (vecinul pare foarte de treaba dar pentru singuranta mea mai bine sa ma informez..)
orice sfat este binevenit.
Va multumesc!






Răspuns la discuția PFA
Sorin Susca a scris:

Mergeti la Primarie sa va anuleze autorizatia si apoi la ORC sa depuneti autorizatia si certificatul de inregistrare pentru radiere .

Daca doriti transformarea din PF in PFA va costa in jur la 120 de lei si o zi de stat la cozi.


am pfa...
iar cei de la primarie dau din coate si ma trimit la judet la "Camera de comert"...
sunt intr-un cerc vicios unde fiecare ma trimite sa scape de mine...
Discuție PFA
buna ziua!
am si eu o problema...la inceputul lui 2008 mi-a venit geniala idee sa imi scot un PFA...
dupa zile de umblat si asteptat dupa functionarii statului.. am reusit in sfarsit sa imi scot Autoriazatia si codul de inregistrare... dar pana acum a ramas in stadiu acela... din lispa de timp si alte motive...
am mers la finante pentru mai multe detalii... si un domn mi-a spus "nu ma intereseaza" , o alta doamna m-a amenintat cu nuj ce amenda ca intarziasem sa fac o delcaratie ca nu e functionabila...

acum in ultim moment am aflat ca pana la 1 aprilie trebuie sa imi "reinoiesc autorizatia"...

m-am saturat deja de sistemul romanesc, care se vede a fi pus impotriva celor care doresc sa faca ceva....

ce demersuri trebuie sa fac sa renunt la tot?
ce taxe trebuie sa mai achit?
ce anume este aceea reinoire a autorizatiei?


va rog sa imi dati si mie cateva raspunsuri... intrebari sunt multe.. raspusuri deloc...


va multumesc