avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate catalin74cc

Activitate catalin74cc

Multumim pt raspuns .

Nu am gasit nimic la adresa mentionata, iar lincul deschide o casuta de logare.

Probabil nu am fost inteles ceea ce caut.

Lincul atasat de catre mine , ceva mai sus, indica vechiul program , tot aici trebuie sa apara si varianta noua.

Din ultimele informari , referitor la aceasta declaratie , a existat un proiect, care inca nu a intrat in vigoare. Asa ca mai asteptam.
Multumiri inca o data pt timpul acordat.
nu te supara dar urmaresc zilnic saitul anaf si inca nu a aparut nimic.

pe lincul urmator trebuie sa apara , dar nu este inca.

[ link extern ]

multumiri oricum
Referitor la noua legislatie, declaratia 394 se va depune lunar , incepand cu anul 2010.
Intrebarea cea mai importanta referitor la acest subiect suna cam asa:

De unde descarca noul program , pentru listarea acestor declaratii ?

Inafara de vechiul program, in care perioada de raportare este semestrul, nu am gasit nimic.
Daca cineva poate sa ajute cu un link ,sau o informatie , ar fi de mare folos.

Multumim anticipat.:sorry:
Răspuns la discuția JURNALELE DE TVA
Multumesc mult pentru raspunsuri ,dar am uitat sa mentionez ca sunt pfa platitor de tva,in acest caz la intrebarea c) la rubrica verificat ,,cine semneaza?,, Trebuie sa contactez un contabil pt verificare si semnatura la aceasta rubrica sau fiind vorba de pfa pot sa semnez eu si la rubrica verificat.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția REGISTRU INVENTAR
Nu inteleg la inceput ca la inceput si la sfarsit ,dar de expl pe parcurs ,daca achizitionez mobilier sau ceva in interesul firmei nu-l mai trec in registru de inventar decat la desfintarea firmei?
Referitor la totalul lunar am inteles ,,multumesc pt sfat ,,o zi buna
a)la sfarsit de luna in jurnalele de tva (jurnal pentru vanzari ,jurnal pt cumparari)totalul se face in josul pagini la rubrica total?
b) iar peste randurile libere ramase pana jos ,se taie cu un z?
c)la rubrica intocmit sau la rubrica verificat ,cine trebuie sa semneze?
d)daca sa facut totalul la sfarsit de luna ,se incepe foaie noua sau se continua pe verso foi scrise?
In registru inventar se face totalul la sfarsit de luna?
1.LA REGISTRU INVENTAR ,SE NOTEAZA IN EL BUNURILE FIXE ALE FIRMEI,DAR CUM SE COMPLECTEAZA?
a)-SE TRECE PRETUL FARA TVA?
b)SAU PRETUL CU TVA?
DIN CUNOSTINTELE MELE TVA ESTE O TAXA ,DECI EU CRED CA SE TRECE FARA TVA ,DAR PT A FI SIGUR PE SPUSELE MELE AS AVEA NEVOIE D EUN RASPUNS CORECT DE LA O PERSOANA CARE STIE.
2.DEOARECE SUNT PFA PLATITOR DE TVA ,AS DORI SA STIU ,, AM NEVOIE DE MONETAR?,,