avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1705 soluții astăzi
Forum Activitate muskici

Activitate muskici

Răspuns la discuția concediere
muskici a scris:

POATE SA-I DEA IN JUDECATA PENTRU PREJUDICII MORALE?SI SA CEARA DAUNE MORALE?

NICI UN RASPUNS?
Oricum din 15.05.2009 este concediata pentru ca s-s infuriat din cauza stresului si a refuzat al doilea preaviz.
Răspuns la discuția concediere
Actul aditional este semnat si de reprezentantii sindicatului- halal de acesti lideri care sunt niste paiate- datat-12.05.2009; dar repet acest act aditional s-a facut dupa ce au primit citatia de la tribunal prin care sotia si-a cerut drepturile (citatia au primit-o pe 5 sau 6.05.2009 ). Luand in considerare ca acestia au anulat articolul respectiv, tocmai in intervalul de timp ramas pana la judecarea cauzei, deci practic intentionat pentru a o da pe sotie afara, dandu-si seama ca va castiga in instanta, nu mai spun starea psihica prin care trecut, asta nu inseamna marlanie? Oricum avea de gand ca dupa proces sa le arate ca" nu mor caii cand vor cainii" si sa renunte la calitatea de angajat al lor. DAR ACUM , SI ASA NU MAI ARE CE PIERDE, POATE SA-I DEA IN JUDECATA PENTRU PREJUDICII MORALE?SI SA CEARA DAUNE MORALE?

Intrepriderea este cu capital majoritar privat, insa actionarii sunt atat de diversificati ca nu are nici unul majoritatea 50+1%, de, s-a facut acea privatizare de pe vremea lui Vacaroiu, cand ne depuneam cupoanele - ba le luam si pe cele ale rudelor- ca fraierii. Cand au negociat CCM, probabil au avut ca exemplu unul luat de la altii, si au vrut si ei sa-si protejeze femeile.
Răspuns la discuția concediere
muskici a scris:


A. La inceputul lunii aprilie sotia mea a primit preaviz de incetare a contractului de munca incepand din data de 15mai, motivul art. 65-1 din legea 53-2003.
In contractul colectiv de munca pentru anul 2008/2009(semnat de conducere si sindicat) se specifica la art.53 "Este interzisa concedierea femeilor, din motive neimputabile lor, care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere".
Ea fiind in aceasta situatie (care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere), aceasta decizie de incetare a contractului de munca este ilegala si nula?.Va cer parerea –ce se poate face?; in decizie nu se specifica nici un termen de contestare a ei.


Revin din nou pentru ca ce s-a intamplat azi 15.05.2009 in aceasta situatie , tine de domeniul absurdului.
Fiindca decizia era emisa cu data de 1.04.2009, am depus contestatie la tribunal in data de 29.04.2009.
A primit citatia de la tribunal in 5.05.2009, pentru judecare fiind programata pe 5.06.2009, si banuiesc ca si fabrica a primit-o in aceeasi perioada.
Si acum absurditatea: s-a prezentat sa-si ridice carnetul de munca azi 15.05 pentru ca aceasta era data cand ii inceta contractul de munca conform deciziei.
La personal i se inmaneaza 2 decizii: una de anulare a deciziei precedente, si alta prin care incepand cu data de azi 15.05.2009 este intr-un nou preaviz pana pe 16 iunie, cand ii inceteaza contractul de munca-.art. 65-1 din legea 53-2003 ( dupa primirea citatiei, in data de 12.05.2009 directorul a facut un act aditional la CCM prin care anuleaza articolul art.53 "Este interzisa concedierea femeilor, din motive neimputabile lor, care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere". )
Ce parere aveti domnilor juristi. Mie mi s-a facut lehamite- cand ma gandesc ca acest director este un angajat ca si ea , nu patron, si modifica CCM(desigur legea ii da dreptul) numai ca sa o dea afara- in situatia ei probabil ca mai sunt si alte femei in fabrica care nu au citit CCM, si crede ca vor afla de contestatia sotiei. Poate cere daune morale?
Răspuns la discuția concediere
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. Va mai deranjez cu inca o intrebare.
Dupa primirea deciziei de concediere trebuie sa fac lichidarea?, sa iau carnetul de munca si sa fac inscrierea la somaj?, si apoi (sau in acelasi timp) sa atac decizia in instanta? Pentru ca in 30 zile daca nu rezolv nimic, stiu ca depunere actelor la Directia muncii se face in termen de 30 zile.
In 14 mai imi expira preavizul. Pot lua concediu medical. intra la vechime?
Răspuns la discuția concediere
Va rog sa ma scuzati pentru insistenta de a va prezenta cazul sotiei mele.

Totul mi se pare de domeniul absurdului- faptul ca cererea ei de contestatie a fost aprobata apoi retrasa de director, faptul ca zilele trec si ea nu stie daca sa-si ia zilele libere asa cum scrie in decizie la punctul 2 ; citez din nou forma sub care a fost redactata decizia :

” DECIZIA NR...../31.03.2009

1. Incepand cu data de 15.05.2009 inceteaza contractul individual de munca cf. art 65 alin 1 din lg 53-2003.
2. In perioada de preaviz cuprinsa intre 01.04 si 14.05 are dreptul la 5 zile libere.”

in rest nimic.

In Contractul Colectiv de Munca incheiat pe 2008/2009, este un articol care prevede interzicerea concedierii femeilor care mai au 3 ani pana la pensia la cerere.
Astazi a depus contestatie la Tribunalul Judetean.

Nu stie ce sa faca in continuare pana la intrarea pe rol a contestatiei.
Avand in vedere ca pe 14 .05 expira timpul precizat in decizie, e bine sa-si ia cele 5 zile libere si sa-si faca fisa de lichidare ? caci oricum din comportamentul conducerii se vede ca se evita un raspuns concret, practic se ascunde contestatia ei, desi are nr. de inregistrare si a fost vazuta de mai multi colegi cand a fost transmisa la serv. personal.(e absurd ca un manager sa nu aiba curajul de a spune DA sau NU , si mai ales sa mearga sa recupereze contestatia dupa ce el a aprobat-o si s-o tina in sertarul biroului lui).
Răspuns la discuția concediere
simplu, scrie " DECIZIA NR 114 -31.03.2009
nu am functie de conducere

:offtopic: Va rog sa folositi functia de editare pentru a adauga/corecta ceva. Multumesc.
Răspuns la discuția concediere
decizia primita are data 31.03.2009, si am primit-o in 01.04.2009. in ea se specifica urmatoarele:
1. incepand cu data de 15.05.2009 inceteaza contractul individual de munca cf. art 65 alin 1 din lg 53-2003.
2. im perioada de preaviz cuprinsa intre 01.04 si 14.05 am dreptul la 5 zile libere.
in rest nimic

Din cate inteleg eu aceasta este o decizie de preaviz?
Se mai emite la final inca o decizie de desfacere contract de munca?
Trebuie sa ma grabesc sa depun contestatie la tribunal in termen de 30 zile (deci maine) de la prima decizie de preaviz?
Sau la cea finala?Deci nu conteaza termenul

Am depus contestatie la firma si desii a fost aprobata, directorul a retras-o de la personal ieri si o tine sub birou???
Răspuns la discuția concediere
Va multumesc pentru promptitudinea dumneavoastra.
Exista un termen de atacare in instanta, s-au pot introduce actiunea dupa ce se emite decizia finala de concediere.
In decizia de preaviz despre care v-am povestit pana acum spune ca imi va inceta activitatea in 15 mai.
Răspuns la discuția concediere
muskici a scris:

A. La inceputul lunii aprilie sotia mea a primit preaviz de incetare a contractului de munca incepand din data de 15mai, motivul art. 65-1 din legea 53-2003.
In contractul colectiv de munca pentru anul 2008/2009(semnat de conducere si sindicat) se specifica la art.53 "Este interzisa concedierea femeilor, din motive neimputabile lor, care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere".
Ea fiind in aceasta situatie (care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere), aceasta decizie de incetare a contractului de munca este ilegala si nula?.Va cer parerea –ce se poate face?; in decizie nu se specifica nici un termen de contestare a ei.


Revin din nou pentru ca ce s-a intamplat azi 15.05.2009 in aceasta situatie , tine de domeniul absurdului.
Fiindca decizia era emisa cu data de 1.04.2009, am depus contestatie la tribunal in data de 29.04.2009.
A primit citatia de la tribunal in 5.05.2009, pentru judecare fiind programata pe 5.06.2009, si banuiesc ca si fabrica a primit-o in aceeasi perioada.
Si acum absurditatea: s-a prezentat sa-si ridice carnetul de munca azi 15.05 pentru ca aceasta era data cand ii inceta contractul de munca conform deciziei.
La personal i se inmaneaza 2 decizii: una de anulare a deciziei precedente, si alta prin care incepand cu data de azi 15.05.2009 este intr-un nou preaviz pana pe 16 iunie, cand ii inceteaza contractul de munca-.art. 65-1 din legea 53-2003 ( dupa primirea citatiei, in data de 12.05.2009 directorul a facut un act aditional la CCM prin care anuleaza articolul art.53 "Este interzisa concedierea femeilor, din motive neimputabile lor, care mai au trei ani pana la pensionarea la cerere". )
Ce parere aveti domnilor juristi. Mie mi s-a facut lehamite- cand ma gandesc ca acest director este un angajat ca si mine, nu patron. Pot cere daune morale?
Răspuns la discuția concediere
Va multumesc pentru raspunsurile primite. Acum va spun cum a procedat sotia.
A facut o adresa catre Director, prin care i-a comunicat ca au fost incalcate prevederile cuprinse in CCM respectiv articolul care interzice concedierea femeilor care mai au 3 ani pana la iesirea la pensie la cerere.
Din informatii verificate acesta a chemat la consultari juristul unitatii care i-a confirmat ca sotia are dreptate, si aici se rupe filmul. Aceasta adresa (din surse sigure ,Directorul chiar a pus rezolutia de anulare a deciziei de preaviz) o tine la el, sotia l-a intrebat de ce intarzie cu raspunsul scris pe care l-a cerut in adresa, Directorul, spunandu-i ca se mai gandeste?? Contactand juristul acesta a ramas surprins , ca adresa respectiva nu-si continua traseul firesc. Ba mai mult a specificat ca in cazul de fata el va refuza sa semneze decizia finala dupa expirare a preavizului.
Va rog sa ma lamuriti, dupa prima decizie care specifica data dec15 mai cand expira preavizul, se mai emite inca una de incetare a CM ?, si daca da pot ataca in instanta aceasta ultima decizie, deci dupa data de 15mai, sau trebuia pe prima emisa pe 1 aprilie . In decizia primita nu a fost specificat nici un termen de contestatie.