avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate cristina899

Activitate cristina899

Eu sunt in Italia.In ultimele 3 luni am probleme cu banii,din cauza ca patronul ni m/a platit la timp.
Bineinteles ca vreau sa aduc aici copilul,dar eu vroiam sa stiu ce as putea sa fac de aici,cat mai repede,pe cale legala?!sa cer custodia copilului?Sa intentez divort?
Daca imi este incredintat copilul,il pot scoate din tara fara a fii nevoie de semnatura tatalui?
Precizez ca minorul are 4 ani si 8 luni si incepand din august 2006 l/am intretinut eu.Tatal l/a luat la el doar cand avea nevoie de bani,ca sa ma santajeze.
In urma cu un an,cand am plecat din tara,am lasat copilul in grija mamei mele,cu imputernicire facuta la notar.In urma cu o saptamana sotul meu a luat copilul de la mama,chiar daca nu are cu ce sa o intretina.Eu sunt legata de un contract de munca aici si nu pot pleca atunci cand vreau eu.mama ducea copilul la gradinita, era ingrijit,pe cand sotul sta la tara la parintii lui si imi spune ca nu este scaun disponibil in clasa pt a mai primi un copil in plus in grupa.
Ce pot face pe cale legala,de la 2500 km de tara,sa/i redau copilului viata din ultimul an?#-o
In caz de divort,nu vreau nimic de la sot,vreau doar copilul si vreau sa/l aduc cu mine,sa/i fac o viata mai buna.CE AM DE FACUT?:help: