avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1318 soluții astăzi
Forum Activitate sanduatina

Activitate sanduatina

Discuție Legea 15/2003
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am gasit un teren aflat in posesia unor tineri in baza Legii 15/2003 - acordarea de terenuri pentru constructia de locuinte tinerilor. In contractul dintre ei si primarie scrie ca terenul se afla in folosinta gratuita pe durata existentei constructiei. Din cauza ca respectivii nu mai pot construi pe acest teren vor sa-l vanda. Am fost la un notariat din zona respectiva unde ni s-a spus ca nu se poate face nici un fel de act intre ei si noi pentru ca terenul le-a fost dat lor de primarie si daca nu pot construi trebuie sa-l dea inapoi. Am fost la Primaria orasului respectiv (Chitila) si ne-au spus ca daca noi vrem terenul resepctiv trebuie sa platim o chirie lunara de 1 euro/mp (adica 330 euro lunar) doar pt. teren - ceea ce este enorm. Dar am fost la un alt notariat unde ni s-a spus ca se poate face un contract de concesiune. Cine ne poate ajuta sa ne spuna daca este in regula sa facem un astfel de contract si daca nu vom avea probleme la primarie cand scoatem autorizatia de constructie si ma i tarziu cand aceste terenuri vor fi vandute de Consilille locale?


Va multumesc foarte mult!