avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan ola

Activitate bogdan ola

Răspuns la discuția delimitare propietate
Da am efectuat delimitarea cadastrala, exista tarusi pe teren.
Răspuns la discuția delimitare propietate
Multumesc frumos!!!

Hotarul este recunoscut de vecin de ani buni. Problema lui este cum sa faca sa tetina suprafata din act.
Motivand ca asa spune Primaria.
Cine ma poate ajuta?
Detin un teren intravilan cadastrat si intabulat conform cu realitatea din teren, optinut printr-un contract de vanzare cumparare. Ulterior, Vecinul meu efectueaza masuratorile cadastrale si descopera ca are titlu de proprietate mai mare decat suprafata existenta, . La indrumarea cadastristului, solicita primariei o copie stampilata a unei foi din reg.agricol cu o deschidere mai mare decat ceea avuta in posesie. Document care-i permite cadastristului sa intocmeasca documentatia cadastrala astfel incat suprafata din Titlu de propietate sa corespunda cu cadastru. Cadastru ce se intabuleaza. Am solicitat printr-un cadastrist o trasare(delimitare) cadastrala a bunul imobil, constatand ca hotarul dintre ambele documentele cadastrale corespund scriptic si fizic.

:((In momentul acesta a intervenit Vecinul contestand trasarea efectuata. Acesta face o sezizare la primarie. Surpriza!
Se deplaseaza doua persoane de la Primarie inarmate cu o ruleta si un registru, masoara si imi comunica ca Vecinul are dreptate si ca trebuie sa-mi reorientez!!!!!!!! terenul in asa fel incat vecinul sa detina deschiderea necesara. Motivand ca toate parcelele ulterioare trebuiesc reorientate!!!!!!!!. Mentionez ca toate parcelele ulterioare sunt cadastrate si intabulate cu PUZ-uri si constructii existente.

Aceasta este povestea!
Ce pot sa fac?