avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate mihaimarian

Activitate mihaimarian

Multumesc mult amandurora pentru raspunsuri.

Pentru 2007_rozi:
nu aveam 2 ani de vechime la compania respectiva, deci nu intru sub incidenta articolului respectiv
cat despre dat in judecata, nu m-am interesat inca dar nu cred ca imi permit atat dpdv al timpului cat si al banilor

Pentru adelaida_07:
contractul stipuleaza "În temeiul art. 195 din Codul Muncii, Salariatul/salariata se obliga ca, pentru o perioada de 24 luni de la data finalizarii cursului/stagiului de formare profesionala, sa nu aiba initiativa incetarii contractului individual de munca incheiat cu Angajatorul."

E adevarat ca ne-am despartit prin acordul partilor, dar la initiativa mea.

Revin cu cateva intrabari:
Poate cineva sa sa explice "temeiul" art. 195, mai precis, ce se intampla cu situatiile de formare profesionala sub 60 zile care nu sunt prevazute aici?
Am o problema asemanatoare.

Am facut un curs de 2 zile pt care trebuie am semnat ca voi sta 2 ani in companie sau voi plati integral cursul.
Am plecat intre timp de la compania respectiva, in acel moment ei "uitand" de clauza. Poate are importanta, ne-am despartit amiabil, prin incetarea contractului cu acordul partilor.

Problema este ca acum refuza sa imi dea adeverinta de vechime in munca pana nu platesc cursul.

Prima chestiune: este legala clauza aditionala? ; in contract ei fac referire la art. 195, care culmea pare ca ii contrazice (odata pt ca cursul nu e de peste 60 zilesi a doua oara pt. ca metoda de calcul a sumei de inapoiat nu e proportionala cu perioada ramasa neefectuata din angajament). Poate cineva sa confirme ca este invalida clauza din actul aditional?

A doua chestiune: pot sa imi iau adeverinta direct de la ITM? Sunt sigur ca daca as lua-o de acolo, nu m-ar mai deranja nimeni de la vechea firma cu plata banilor.

A treia chesiune: banii trebuiau inapoiati in 15zile de la inregistrarea preavizului. Tinand cont ca am plecat prin acordul partilor, se poate vorbi de preaviz?

Multumesc.