avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate andra1

Activitate andra1

Răspuns la discuția Capitalul social este un venit?
Alin pentru ce ai postat norma aia? Ce vrei sa arati?
Răspuns la discuția Capitalul social este un venit?
Mai am o intrebare.... am surprins astazi o discutie la servici privind majorarea asta de capital. Nu am reusit sa inteleg prea bine, dar ce am inteles e faptul ca respecivul sustinea ca se impoziteaza... si facea calcule : acea suma o inmultea cu 16% si apoi cu 19%. Imi spuneti va rog ce semnifica? Sau la ce se referea?
Răspuns la discuția Capitalul social este un venit?
andra1 a scris:

Buna ziua. Cu aceeasi nelamurire ma confrunt si eu. Daca asociatul meu Pf ma imprumuta cu bani eu fiind Pj - firma, cu contract de imprumut, eu folosesc acest aport ca majorare de capital si-i folosesc in investitii. Banii acestia se transforma in actiuni? Majorarea de capital este un venit? Este impozabil sau nu? Cand este impozabil si cand nu este ?
Răspuns la discuția Capitalul social este un venit?
Buna ziua. Cu aceeasi nelamurire ma confrunt si eu. Daca asociatul meu Pf ma imprumuta cu bani eu fiind Pj - firma, cu contract de imprumut, eu folosesc acest aport ca majorare de capital si-i folosesc in investitii. Banii acestia se transforma in actiuni? Majorarea de capital este un venit? Este impozabil sau nu? Cand este impozabil si cand nu este ?