avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters85334

Activitate ContSters85334

Multumesc domnului Adutescu. Asa am sa fac. Iau legatura cu un avocat.
Tata a decedat in 1999 iar mama in 2001. Da vreau sa platesc o consultatie exploratorie unui avocat din Ploiesti. Eu nu am vazut actele de vanzare-cumparare, dar ma gandesc ca au luat toate masurile sa aiba acoperire si sa fie greu de demontat. Dosarul inca nu este inceput, am cerut primariei sa-mi dea de la registrul agricol copie dupa suprafetele pe fiecare locatie si adeverinta de punere in posesie. In plus fratele mi-a promis o copie dupa documentele pe care le poseda. Pe prima sora care a locuit cu parintii nu m-ar interesa sa o expun, doar pe sora care prin constructia casei in perimetrul unei magazii si extindere pe inca 20 m.p. , a blocat accesul perestul proprietatii. Daca cineva se ofera, osa-l contactez cand dosarul este cat de cat completat.
Da este clar, un proces de partaj, dar cu ce pot fi eu in fata lor? Faptul ca nu mai este teren de construit desi au fost 3000 +1500 si s-a epuizat inainte de decesul parintilor, nu inseamna ca la categoria teren construibil a disparut complet masa succesorala? Sau excedentul de teren extravilan regleaza per total un raport maxim de 1/5 sau 1/6 la reducerea masei succesorale?
Suntem 6 frati, parintii sunt decedati, vrem sa facem partaj succesoral in situatia urmatoare: 1.O sora care a locuit permanent la casa parinteasca a primit prin contract de vanzare cumparare 1000 m.p.teren si casa pe care o modernizeaza. 2. Fratele de la oras a primit si el 1500 m.p. in centrul comunei prin act de vanzare cumparare si a construit o locuinta pe acest teren plus gradina. Acestea s-au intamplat cu ambii parinti in viata. 3. Dupa decesul lui tata, o sora de la oras se muta la tara in curtea surorii de la 1. si cu aprobarea acesteia a construit si ea vizavi de casa modernizata o camera cu bucatarie in locul unei magazii. Prin aceasta constructie s-a obturat complet accesul la terenul intravilan ramas de 2000 m.p in urma vanzarii de la pct.1. Cum nu mai exista teren intravilan pe care sa se poata construi, este afectata masa succesorala pentru mine care si eu vreau sa construiesc acum in pragul pensiei ceva locuibil acolo? Celelalte 2 surori nu vor sa construiasca, dar sunt aliatii celorlalti 3 la impartirea terenurilor intravilane si extravilane in sensul ca daca eu doresc o suprafata, imediat apar si alti pretendenti sa mosteneasca acolo. Teren extravilan exista suficient.