avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1524 soluții astăzi
Forum Activitate banicutz

Activitate banicutz

Răspuns la discuția Posibil caz de abuz de incredere?
Stiu ca am gresit si ca am avut incredere in spusele celui cu care am facut schimbul.
Nu exista un contract de schimb, ci 2 contracte de vanzare-cumparare. Unul B.M. vinde lui C.A. autoturismul VW si unul B.M. cumpara de la alta persoana autoturismul BMW. Mentionez ca ambele contracte sunt nesemnate si fara data!
Practic am facut schimb de masini si de actele masinilor pentru ca ulterior sa reglam si actele pentru ca C.A. ar fi avut zilele alea ceva probleme si am considerat ca nu e o problea daca amanam putin semnarea actelor.
Răspuns la discuția Posibil caz de abuz de incredere?
Noutate si ADD pentru postul meu anterior:
Am aflat cum ca VW Passat, chiar daca inca este proprietatea mea atat in acte cat si la circa financiara ( si asta pentru ca pe actul de vanzare-cumparare nu am semnat ) , este vandut deja, sau dat intr-un schimb de masini.
Cum de este posibil ca masina sa fie vanduta ori schimbata cand nu exista acordul meu nicaieri? Poate fi vorba de Fals in Acte?
Se considera urmatoarea speta: Eu, B.M, stabilesc cu C.A. sa facem un schimb de masini pe internet. Ne intalnim, vedem masinile. B.M. isi da VW Passat pentru un BMW-ul lui C.A. S-au verificat seriile de caroserie, seriile de motor, starile masinilor etc. Ajungem la un loc unde se fac Acte Auto. Eu, B.M. imi dau seama ca pe actele BMW-ului scrie alte nume, pe care C.A. le motiveaza drept faptul ca e masina lui, dar trecuta pe numele cumnatului sau, tinand cont ca el este din Corabia. Stabilim ca actele sa le facem provizoriu si sa urmeze ulterior in maxim o saptamana sa punem semnaturile si data, singurele elemente din contracte care lipseau. Schimbam practic masinile, incredintam fiecare celuilalt cartea masinii, talonul si cheia, respectiv cheile si asteptam o saptamana. Dupa o saptamana sun sa facem cum am stabilit si insist sa nu dureze prea mult asteptarea asta si primesc in schimb injurii atat la adresa mea cat si a familiei mele si amenintari cum ca vine si ma scoate din casa si imi ia si BMW-ul. Mai las lucrurile asa vreme de cateva zile si incep din nou sa il sun pe C.A. fara raspuns insa. Apelez la cartea de telefon si reusesc sa dau tatal proprietarului din cartea BMW-ului ( tatal proprietarul de drept ). Acesta imi spune ca nu stie ce face fiul lui, nu stie de treaba cu BMW-ul si ca fiul lui e plecat in afara Romaniei si ca se intoarce in maxim 2 saptamani mentionandu-mi sa tin masina si sa merg cu ea ca nu e nicio problema. Am sunat recent, adica dupa o saptamana si ceva iar sa intreb daca proprietarul de drept a ajuns in sfarsit acasa si putem finaliza tranzactia si, ca sa fie complet, si de aceasta data ma pune sa astept 2 saptamani ca va fi bine.
Momentan la circa financiara platesc impozitul pentru VW Passat si circul cu BMW-ul cu care am facut schimbul.
Ma poate ajuta cineva in acest sens? Exista o posibilitate de rezolvare a cazului ?
In principiu consider ca schimbul e facut, nu ma intereseaza ce se intampla cu VW Passat si singurul lucru pe care il doresc ar fi Fisa Fiscala de la Proprietar. Cum as putea merge mai departe?
Multumesc!