avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate fildes

Activitate fildes

Buna ziua,

In 2007 am cumparat un teren si vecinii ocupau 80 mp din acesta.
Cum pot recupera terenul sau banii.

In cat timp acesta devine proprietatea lor prin fidejusiune dat fiind ca intre timp au construit pe acesta.

Care sunt caile de atac??
O societate careia i-a fost anulata inregistrarea in scopul de tva de catre ANAF poate emite facturi cu TVA iar TVA-ul va fi varsat integral la anaf?

In baza carui articol din codul fiscal?

Multumesc.
Acum ceva timp, am cumparat un teren care nu era imprejmuit si la care am niste vecini putin cam agresivi. Am reusit sa-l imprejmuiesc, sa evacuez gunoiul care fusese dus acolo deci , in sfarsit sa-l delimitez. De mentionat ca, in acest sens am obtinut autorizatie de constructie si am efectuat masuratorile cu un topometrist autorizat. In momentul inceperii lucrarilor de imprejmuire am intampinat o oarecare ostilitate din partea vecinilor, in final, acestia reusind sa limiteze imprejmuirea cu aproximativ 80 mp. , dupa calculele mele, respectiv 76 mp. dupa calculele topometristului. Deci am imprejmuit terenul , mai putin cei 80(76) mp pe care veciniimei nu m-au lasat sa-i imprejmuiesc spunand ca ii vor cumpara.
Daca ma poate sfatui cineva cum sa abordez problema, deoarece nu doresc sa initiez un conflict permanent cu vecinii mei prin actionarea in instanta.

Multumesc si astept parerile voastre!
Acum ceva timp, am cumparat un teren care nu era imprejmuit si la care am niste vecini putin cam agresivi. Am reusit sa-l imprejmuiesc, sa evacuez gunoiul care fusese dus acolo deci , in sfarsit sa-l delimitez. De mentionat ca, in acest sens am obtinut autorizatie de constructie si am efectuat masuratorile cu un topometrist autorizat. In momentul inceperii lucrarilor de imprejmuire am intampinat o oarecare ostilitate din partea vecinilor, in final, acestia reusind sa limiteze imprejmuirea cu aproximativ 80 mp. , dupa calculele mele, respectiv 76 mp. dupa calculele topometristului. Deci am imprejmuit terenul , mai putin cei 80(76) mp pe care veciniimei nu m-au lasat sa-i imprejmuiesc spunand ca ii vor cumpara.
Daca ma poate sfatui cineva cum sa abordez problema, deoarece nu vreau sa am un conflict permanent cu vecinii mei.

Multumesc si astept parerile voastre!