avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Activitate psebastyan

Activitate psebastyan

Răspuns la discuția taxa radio tv-trebuie achitata?
asta am cerut si eu. mi a spus ca a trimis prin posta in luna iulie 2009 o instiintare
buna ziua

vreau sa va intreb daca se mai plateste taxa radio tv (am citit ceva de un proces la Cluj)? Societatea pe care o am are activitatea suspendata din iulie 2009, iar din 2007 pana in 2009 nu am avut angajati si sediul a fost la mine acasa, unde, "pe persoana fizica" am platit taxa radio tv si abonamentul de cablu tv, energia electrica, etc. Mentionez ca intre firma si mine ca proprietar al apartamentului unde este trecut sediul social, exista si un contract de comodat. Va rog sa ma lamuriti daca trebuie sa platesc aceea taxa, deoarece am fost sunat de un individ de la o societate de radio difuziune (cu nr ascuns) care vroia bani pentru perioada 2007-2009. Cum ar trebui sa procedez? Va multumesc anticipat.
va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu am nici cunostinte juridice sau de specialitate. Va rog sa ma lamuriti cu o problema: sunt asociat impreuna cu sotia mea la un SRL, neplatitor de TVA, eu fiind si administratorul firmei. Sediul firmei unde se desfasoara si activitatea este in apartamentul proprietate personala. Anul trecut, 2008, am facut imbunatatiri la sediu (izolatie exterioara si usi interioare) iar facturile le-am dat contabilului pentru a le inregistra pe firma. Acesta imi spune ca trebuie sa fac contract de inchiriere pentru spatiu, sau contract de comodat dar, ca trebuie semnat de un avocat, notar sau jurist. Este adevarat? Ce fel de contract trebuie sa fac, de comodat sau de inchiriere? alti cunoscuti cu srl-uri, au spus ca nu este nevoie de semnatura avocatilor sau notarilor.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.