avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2225 soluții astăzi
Forum Activitate oana13

Activitate oana13

Răspuns la discuția probleme la locul de munca
Multumesc mult!
Răspuns la discuția probleme la locul de munca
5 mai 2008 este data angajarii si 21 de zile sunt trecute in contract.
Răspuns la discuția probleme la locul de munca
Ca tot ati pomenit de concediul de odihna,la cate zile avem dreptul?Daca anul trecut nu am avut deloc concediu il putem cere tot acum?
Lucrez impreuna cu prietenul meu la aceeasi firma din mai anul trecut.Acum doua zile ne-am dat demisia pt ca am gasit un alt loc de munca loc de munca.Problema este ca sefa ne-a spus hotarat ca nu ne accepta demisiile si daca nu ne razgandim ne desface contractele de munca pe motive disciplinare si ba mai mult ne da in judecata si va trebui sa-i platim cel putin 5 salarii. :) Acum,noi stim ca acest lucru nu este posibil daca noi respectam perioada de 15 zile de preaviz si in contractul de munca nu este prevazuta nici o clauza cum ca ar trebui sa ii dam ceva inapoi,mai ales ca nu este pe perioada determinata.Dar ce nu stiu este cum ar trebui sa procedam dupa cele 15 zile de preaviz?Pur si simplu nu mai mergem la munca,ar trebui sa verificam cumva daca demisiile noastre au fost inregistrate?Poate intr-adevar sa faca ceva impotriva noastra?Va multumesc anticipat!