avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate dariusene

Activitate dariusene

Intr-adevar, s-ar rezolvat. Inculpatul nu fusese arestat inca, asa ca am scapat fara nicio sanctiune =D>.
Se poate da o solutie care sa duca la arestarea inculpatului numai pe baza declaratiei olografa? Din cate am inteles aceasta este folosita doar in scop orientativ.
Multumesc pentru raspunsuri.

Cea de-a doua declaratie am dat-o numai in fata unui politist, la sectia de politie, sub juramant. Daca in prima declaratie, cea olografa, am sustinut ca stiu anumite aspecte, in aceasta a doua declaratie, care este si tipizata, am declarat ca de fapt nu cunosteam ceea ce am spus in prima declaratie. Motivatia a fost aceea ca reclamantul (prietenul meu) m-a convins s-o depun iar eu am cedat insistentelor lui.

Daca am calitatea de martor, inseamna ca intru la categoria de "marturie mincinoasa", insa depinde de etapa urmaririi penale pentru a se stabili daca voi primi o pedeapsa cu dosar penal sau nu. De asta voiam sa stiu daca e posibil ca inculpatul sa fie arestat inainte ca eu sa dau aceasta declaratie.
Acum un an am depus o declaratie scrisa olograf (cu propria mea mana) fara a depune niciun fel de juramant. Din declaratie rezulta ca pot fi considerat martor in favoarea reclamantului (acesta a suferit vatamare corporala grava).

Acum sunt chemat iar de politie, pentru a depune o noua declaratie, de aceasta data cu depunerea unui juramant inainte, si scrisa pe o foaie speciala (marturie banuiesc), ce va fi prezentata unui procuror. De asemenea, alt politist imi ia aceasta declaratie, diferit de cel care mi-a luat prima declaratie.

In ce etapa se afla cazul/dosarul cand eu semnez a doua declaratie? Este vorba de inceputul urmaririi penale? Este posibil ca invinuitul/inculpatul deja sa fi fost arestat inainte ca eu sa dau aceasta a doua declaratie (care e prima sub juramant pe care o dau)?