avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1360 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela2001

Activitate mihaela2001

Este adevarat. Primim in fiecare an formulare si brosuri daca vrem sa devenim donatori de organe.Fiecare cetatean primeste. Fiul meu abia a implinit 18 ani si a si primit formularele. Daca nu le completezi, nu e nici o problema, dar primesti in fiecare an, in cazul ca poate ne razgandim.
Intr-adevar fiecare donator inregistrat are asupra lui un card, in caz de... nu se mai pierde timpul cu cautare de informatii, se stie ca e donator.

Ca informatie generala, asa arata site-ul lor.

[ link extern ] /
Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Multumesc mult de tot. Sunt singura mostenitoare de rangul 1. Sotia lui(a 3-a) a murit acum 3 ani, eu sunt singurul copil din viata lui, tata mai are doar un frate.
Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Diana Persa a scris:

Costul succesiunii difera in functie de onorariul notarului, care este negociabil. Pana la doi ani de la decesul defunctului nu se percep impozite pe succesiune.

[/quot


Va rog frumos, aproximativ la ce suma vor ajunge costurile. Tata detine doar un apartament cu 2 camere in Tiglina 1 in valoare de 50.000-60.000 €. Ma intereseaza foarte mult deoarece nu am bani si va trebui sa fac un imprumut la banca. Sa stiu in mare cam la ce suma sa ma astept?

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Problemele incep sa se lumineze.
Este pe acest forum cumva un avocat din Galati?
Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Deci, in primul rand trebuie sa ajung in Romania, in Galati mai exact, sa merg la un birou notarial sa dau o declaratie de acceptare a succesiunii apoi sa fac o procura cuiva (nu stiu cui pentru ca nu am pe nimeni in Galati) sa-mi reprezinte interesele pentru dezbaterea succesiunii,(ce inseamna asta?) Nu stiu daca as avea incredere intr-o persoana straina. M-ar putea reprezenta un avocat? .Ar costa enorm? Toate acestea s-ar putea rezolva intr-o saptamana?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari dar nu am trecut niciodata prin asa ceva si nici nu am pe cine sa intreb. Sunt singura aici si am intrat in panica.
Multumesc
Mihaela
Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Fiul meu locuieste cu mine in Olanda. Deci ideea de a-l imputernici pe el cade.
Voi lua legatura cu un notar din Galati.
Multumesc mult pentru informatii si pentru timpul acordat.

Răspuns la discuția A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Multumesc pentru raspuns.
Spune-ti sa-l imputernucesc pe fiul meu. Sa inteleg ca eu as avea vreo problema ca sunt cetatean strain?
La inmormantare nu pot ajunge, (operata abia iesita din spital stau la pat), of Doamne au venit toate odata.
Ce inseamna acceptare tacita?
Multumesc inca o data


Buna ziua, va rog frumos ajutati-ma, tata a murit acum 2 zile. Locuia singur, sotia lui a murit acum 2 ani. Sunt singurul lui copil. Avea apartament cu 2 camere si o masina, in Galati. Problema e, eu locuiesc in Olanda de 7 ani, singura cu fiul meu. Am inteles ca va trebui sa merg in Galati ptr mostenire. Dar unde, de unde sa incep? Care e procedura? Cat timp va dura? Caci ar trebui sa stiu din timp ptr a-mi cere zile libere de la servici si a-mi cumpara bilet de avion. Oare se va putea rezolva totul intr-o saptamana? Mentionez ca eu nu mai am cetatenie romana,conteaza asta? Am un baiat de 18 ani care insa mai are cetatenia romana. Aproximativ cat or sa coste toate actele? Va rog frumos dati-mi niste lamuriri.
Va multumesc anticipat.