Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... A murit tata, nu stiu ce sa fac.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

A murit tata, nu stiu ce sa fac.

Buna ziua, va rog frumos ajutati-ma, tata a murit acum 2 zile. Locuia singur, sotia lui a murit acum 2 ani. Sunt singurul lui copil. Avea apartament cu 2 camere si o masina, in Galati. Problema e, eu locuiesc in Olanda de 7 ani, singura cu fiul meu. Am inteles ca va trebui sa merg in Galati ptr mostenire. Dar unde, de unde sa incep? Care e procedura? Cat timp va dura? Caci ar trebui sa stiu din timp ptr a-mi cere zile libere de la servici si a-mi cumpara bilet de avion. Oare se va putea rezolva totul intr-o saptamana? Mentionez ca eu nu mai am cetatenie romana,conteaza asta? Am un baiat de 18 ani care insa mai are cetatenia romana. Aproximativ cat or sa coste toate actele? Va rog frumos dati-mi niste lamuriri.
Va multumesc anticipat.
Puteti sa-l imputerniciti de ex. pe fiul dvs., care este major, sa accepte mostenirea in numele dvs. Procura o puteti face la orice consulat/ambasada romaneasca din Olanda.
Inainte de a va deplasa in Romania, trebuie sa stiti ca orice notar public din Galati este competent sa dezbata succesiunea - gasitit destui notari din galati pe pagina oficiala a Uniunii Nationale a Notarilor [ link extern ] .
Oricum, banuiesc ca va veti deplasa la inmormantarea parintelui dvs., deci puteti sa contactati notari si atunci.
Notarul va va cere certificatul de deces al tatalui, actele dvs. de stare civila, prin care sa va dovediti calitatea de mostenitor si actele de proprietate pentru imobilele care fac parte din masa succesorala ( ceea ce a apartinut defunctului).
Costul succesiunii difera in functie de onorariul notarului, care este negociabil. Pana la doi ani de la decesul defunctului nu se percep impozite pe succesiune.
De asemenea, termenul pentru acceptarea succesiunii este de 6 luni, avand in vedere ca dvs. nu sunteti in tara si nu puteti folosi bunurile ( uzul bunurilor din masa succesorala echivaleaza cu o acceptare tacita).

Multumesc pentru raspuns.
Spune-ti sa-l imputernucesc pe fiul meu. Sa inteleg ca eu as avea vreo problema ca sunt cetatean strain?
La inmormantare nu pot ajunge, (operata abia iesita din spital stau la pat), of Doamne au venit toate odata.
Ce inseamna acceptare tacita?
Multumesc inca o data

Luati legatura cu un notar (preferabil din Galati), acesta va face toate demersurile pentru deschiderea succesiunii, respectiv pentru intra in posesia bunurilor. Nu conteaza faptul ca nu mai aveti cetatenie romana, sunt drepturile dvs. pe care este pacat sa nu le obtineti. Trebuie sa faceti dovada (certificat de nastere si orice alt document care sa ateste acest lucru) ca au fost parintii dvs.
In cazul in care sotia (asa ati spus) nu este si mama dvs., atunci la succesiune pot fi chemate si rudele acesteia. Pentru a nu pierde foarte mult timp in tara, puteti sa faceti o procura baiatului dvs.
Costul actelor difera in functie de valoarea totala a bunurilor.

* Legea nr. 36 din 12/05/1995, a notarilor publici si a activitatii notariale Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 92 din 16/05/1995
* Va dau mai jos adresele unor notari din Galati:
1. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: BOGDAN-LIVIU CIUCA
Adresa: Str. Aleea Scolii nr.2
Telefon/Fax: 0236-464423,0744-613117
Email: bnp_ciucasiasociatii@yahoo.com

2. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: GENILIA GHEORGHE
Adresa: Str. Aleea Scolii nr.2
Telefon/Fax: 0236-464423,0744-613117
Email: bnp_ciucasiasociatii@yahoo.com

3. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: GEORGE-CRISTIAN SCHIN
Adresa: Str. Aleea Scolii nr.2
Telefon/Fax: 0236-464423,0744-613117
Email: bnp_ciucasiasociatii@yahoo.com

4. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: ELISABETA GHENCENCO
Adresa: Str. Brailei bl. A2, ap.12-13
Telefon/Fax: 0236-418613
Email: bnpghecenco@gmail.com

5. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: LAURA GHENCENCO
Adresa: Str. Brailei bl. A2, ap.12-13
Telefon/Fax: 0236-418613
Email: bnpghecenco@gmail.com

6. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: COSTICA HOGAS
Adresa: Str. Siderurgistilor nr. 34, bl. M2A, ap 22, parter
Telefon/Fax: 0236-493343
Email: hogas_cristian@yahoo.com

7. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: CRISTINEL-HORATIU HOGAS
Adresa: Str. Siderurgistilor nr. 34, bl. M2A, ap 22, parter
Telefon/Fax: 0237-493343
Email: hogas_cristian@yahoo.com

8. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: DOINA HOGAS
Adresa: Str. Siderurgistilor nr. 34, bl. M2A, ap 22, parter
Telefon/Fax: 0237-493343
Email: hogas_cristian@yahoo.com

9. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: CLAUDIU-CORNEL MARIANA
Adresa: Str. Sfantul Spiridon nr. 4
Telefon/Fax: 0236-475777
Email: bnpmarina@yahoo.com

10. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: VIDER-ANA-LOREDANA SOFRONEA
Adresa: Str. Sfantul Spiridon nr. 4
Telefon/Fax: 0236-475777
Email: bnpmarina@yahoo.com

11. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: MANDITA NAZARE
Adresa: Str. Brailei nr.140
Telefon/Fax: 0236-410410
Email: notarinovitas@yahoo.com

12. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: MIRCEA NAZARE
Adresa: Str. Brailei nr.140
Telefon/Fax: 0236-410410
Email: notarinovitas@yahoo.com

13. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: SONIA TANASE
Adresa: Str. Regiment 11 Siret nr.43 bis
Telefon/Fax: 0236-463211
Email: sonia.tanase@yahoo.com

14. Judet: Galati / Circumscriptia: Galati / Oras: GALATI / Nume: CARMEN-OANA PATRASCU
Adresa: Str. Regiment 11 Siret nr.43 bis
Telefon/Fax: 0236-463211
Email: sonia.tanase@yahoo.com

consilier juridic
V. Ioana-Iulica
Fiul meu locuieste cu mine in Olanda. Deci ideea de a-l imputernici pe el cade.
Voi lua legatura cu un notar din Galati.
Multumesc mult pentru informatii si pentru timpul acordat.

Legea 105/1992 care reglementeaza raporturile de drept internationa privat... (avand in vedere ca dvs sunteti cetatean strain)

Mostenirea

ART. 66
Mostenirea este supusa:
a) in ce priveste bunurile mobile, oriunde acestea s-ar afla, legii nationale pe care persoana decedata o avea la data mortii;
b) in ce priveste bunurile imobile si fondul de comert, legii locului unde fiecare din aceste bunuri este situat.

Asadar mostenire se face dupa procedura si legile romanesti, luati legatura cu unul din notarii de mai sus.