avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate alinutza09

Activitate alinutza09


multumesc pt raspunsuri .... si mai am o nedumerire ... ar trebui sa raspund in vreun fel acelei hartii pe care am primit-o sau sa ii las in pace sa vad cum decurg lucrurile ... ???
Buna seara !
Am achizitionat anul trecut la sfarsitul lunii iulie un apartament prin programul Prima Casa. Dupa achizitionare in cateva zile am depus catre Apaterm cerere de debransare in vederea montarii centralei termice. Cererea a fost aprobata, centrala montata ... .In cursul iernii am platit parti comune la incalzirea din cadrul scarii. Tot in cursul iernii am aflat ca pt a plati mai putin trebuia ca anul trecut cand am depus avizul de debransare la Ista sa le duc si o adeverinta de la asociatie precum ca am izolat tevile de caldura care imi trec prin casa. Am dus acea adeverinta prin februarie anul asta iar ei mi-au recalculat partile comune in conformitate cu adeverinta eliberata de asociatie.
Acum cateva zile am gasit in posta o instiintare de la Ista precum ca primul proprietar , eu fiind al treilea, inregistreaza un debit in valoare de 300 de lei contravaloare facturi lunile 1,2,3,4,5 si 12 din anul 2010 si lunile 1,2,3,4,5 din anul 2011.

Intrebarea mea este cine trebuie sa plateasca datoriile atata timp celui de-al doilea proprietar i s-a dat de la asociatie o adeverinta in care era specificat faptul ca nu sunt datorii la data vanzarii apartamentului si mie cei de le Ista mi-au semnat avizul de debransare ... ???