avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate ion andrei

Activitate ion andrei

Răspuns la discuția Pensia de intretinere.
Domnule avocat va multumesc ca mi-ati raspuns.Dar va rog sa imi specificati care este data din care sant obligat sa platesc pensia minorului, din data in care fosta sotie a inaintat actiunea de divort. Din data in care judecatoria sectorului 1 a dat o hotarare pe care eu am contestat-o, recurs care a avut loc la Junior. Recursul de la junior a dat o hotarare, pe care nu o mai contest .Hotarare data in 27.01.2009. Iar eu am primit postal hotararea pe data de 7.03.2009. Nu se specifica nici in hotararea de divort de la sectorul 1 si nici de la Junior data din care ar trebui sa platesc pensia de intretinere. Am stat de vb cu mai multi avocati care mi-au zis k pensia de intretinere trebuie trimisa catre minor cu incepere de cand inregistrez ultima hotarare data in ziua de 27.01.2009. VA MULTUMESC .
Buna ziua.Am o mare rugaminte la dv.Si va rog sa ma ajutati. Sotia mea a inaintat actiunea de divort la judecatoria sector 1 buc.in care cerea divortul si incredintarea minorului si programul de vizitare al minorului.Judecatoria sectorului 1 pe data de 8 aprilie 2008 hotaraste o suma pentru minor si dreptul de vizitare . numai ca pensia de intretinere era cam mare si programul de vizitare nesatisfacator fapt pentru care m inaintat recurs impotriva acestei hotarari . S-a judecat recursul la Junior . sa stabilit pensia de intretinere mai mica dar pogramul de vizitare a ramas acelasi . pe data de 27 .01. 2009 sa dat hotararea judecatoreasca . eu am fost anuntat acasa in scris pe data de 06.04.2009 . Nu vreau sa mai lungesc cu alte instante aceasta hotarare si sunt de acord cu ea. in hotarare nu este specificat de la ce data sunt obligat sa platesc alocatia de intretinere . am fost la junior sa legalizez hotararea data de instanta dar este greva . va rog sa-mi spuneti de la ce data trebuie sa trimit minorului suma alocata de instanta minorului . va multumesc din suflet . sunt amenintat de fosta sotie ca ma baga la puscarie datorita faptului ca nu ii platesc pensia spunandu-mi k sunt obligat sa platesc aceasta alocatie din 8.aprilie.2008 .