avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos20

Activitate Dragos20

Mi s-a spus k dosarul penal a fost intocmit pentru ca a fost depasita limita de 0,40 in aerul expirat.:|
Va multumesc frumos pentru sfat!
Incep prin a va multumi pentru informatiile oferite.Declaratia am dat-o dupa ce mi s-au recoltat probele de sange , iar ulterior nu am primit nicio citatie.Eu am aflat de existenta dosarului penal pe numele meu knd am fost la politie pentru a-mi ridica permisul.Eu am apelat la dvs. deoarece am mai auzit cazuri knd alcoolemia in aerul expirat a depasit 0.40 si nu a fost intocmit dosar penal.In plus ,am dat si acel test de 15 intrebari pentru micsorarea perioadei de suspendare , ulterior sa aflu ca dansii nu aveau voie sa ma primeasca in sala d examen deoarece era caz penal.Nici nu stiu ce sa mai inteleg.
Va multumesc!
Ok.Dar eu trebuia sa fiu anuntat de knd a avut loc fapta k mi se va intocmi dosar penal?In procesul verbal trebuia sa mi se treaca perioada de suspendare?
as vrea sa ma lamuriti cu o problema va rog.am fost prins acum 1 luna de Politia Rutiera si mi-a iesit 0,45 in aerul expirat , iar la snage 0,70.Mi s-a retinut permisul de conducere , mi s-a spus k nu e fapta penala, am dat acea examinare si dupa 1 luna am fost sa-mi ridic permisul.Dar acolo surpriza.Am aflat k nu am cum deoarece eu figuram cu dosar penal , desi politistul a spus k nu e nicio problema.In mod normal nu aveam voie sa intru nici in sala de testare . Mi s-a spus mi se va face dosar penal fara inceperea urmaririi penale , si dupa ce se va pronunta parchetul voi avea posibilitatea sa imi recuperez permisul.Ce presupune acel dosar penal fara inceperea urmaririi penale si cam cat dureaza pana ajunge dosarul de la politie la parchet?