avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate Targ3t

Activitate Targ3t

Răspuns la discuția firme offshore
marian.isvoranu a scris:

Companie off-shore, firma inregistrata inr-o tara sau un teritoriu intitulat "paradis de impozit", intrucat nu este impozitata sau este impozitata doar intr-o mica masura. Aceste teritorii propun investitorilor straini, pe langa scutirea/reducerea de impozite pe veniturile firmei si a persoanei, pe taxa de mostenire si de donatie etc, si un sector monetar bine dezvoltat (sistem bancar, asigurari, tranzactii bursiere), liberalizarea tranzactiilor valutare s.a.

De regula, o conditie pentru acordarea scutirii de impozite este si aceea ca firma solicitanta sa nu-si desfasoare activitatea economica pe teritoriul respectiv (conditie impusa de apararea propriei economii de influenta externa). In functie de conditiile de functionare, teritoriile unde se pot inregistra firme off-shore se impart in trei grupe:

grupa 1 - Insulele Bahamas, Jersey, Insula Man, Delaware (USA) (capitalul de baza nu trebuie consemnat, bilantul nu trebuie depus la nici o autoritate, profitul firmei este incarcat anual numai cu un impozit fix);

grupa 2 - Irlanda, Hong Kong (firmele au obligatia sa prezinte autoritatilor bilantul legalizat de un contabil autorizat);

grupa 3 - Madeira, Cipru, Elvetia, Lichtenstein, Ungaria (din 1994) (la infiintarea firmei capitalul de baza trebuie consemnat, depunerea bilantului este obligatorie, dar profitul firmei este impozitat avantajos - cu o cota cuprinsa inre 0 si 4,25%).

Se intampla frecvent ca scopul infiintarii unei firme off-shore sa fie nu numai scutirea de impozite, ci si debutul in exterior, in numele unei firme inregistrate intr-o tara recunoscuta (ca mijloc de sporire a credibilitatii afacerii).


Salutare, si scuze ca dezgrop un topic mai vechi.
Sunt interesat de deschiderea unui offshure deoarece codul CAEN din romania nu detine (cel putin eu nu am gasit) activitatea pe care doresc sa o desfasor.
In principiu vreau sa deschid un site cu continut adult.
Din cate am inteles, in romania nu se poate activa pe acest plan, motiv pentru care nici nu va fi accesibil din romania.
Problema apare la incasarea banilor atat a utilizatorilor, cat si a altor persoane juridice, si aici ma refer la banii care ar intra in tara, in cazul in care site-ul nu va fi pe firma.
De aceea m-am gandit ca o firma offshure ar putea rezolva cele doua probleme, problema legalitatii si cea a incasarii banilor dpdv legal.
Poate gresesc dar alta varianta legala nu am gasit.
Din cate am citit pe net, ar exista o lege prin care site-urile cu continut adult sunt obligate sa detina o baza de date cu cu toate persoanele ce activeaza pe acel site (modelele, nu utilzatorii).
Va multumesc.