avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Activitate AlinTm

Activitate AlinTm

Buna ziua,
am citit cu interes tot ce s-a scris pe tema indemnizatie crestere copil
Am concluzionat urmatoarele si va rog sa ma ajutati cu un raspuns:

sunt 2 chestiuni care trebuie lamurite:
- Care e baza de calcul pentru indemnizatia de crestere copil
- Ce se intampla cu veniturile mamei dupa ce incepe sa beneficieze de indemnizatia de crestere copil

1. Baza de calcul –se calculeaza si veniturile din firma (venituri independente = orice venituri care au fost supuse platii impozitelor). Deci se cumuleaza veniturile salariale cu cele extra
2. In schimb, dupa prima zi in care beneficiaza de indemnizatie de crestere copil trebuie sa suspende activitatea de administrator in firma. (Se merge pe ideea ca indemn. se acorda tocmai pentru a ii oferi copilului intre 0-2 ani o ingrijire deosebita, nemaiputand fi activ intr-o firma fie ea proprie fie alta in care ai un CIM obisnuit). Deci se face diferenta intre asociat (unic/multi) si administrator ((ne)remunerat). Concluzie: nu trebuie sa renunte la firma (pentru ca legea zice ca persoana sa nu inreg. venituri impozabile si nu firma ce o detine) ci sa renunte la statutul de administrator al firmei (pentru ca e considerata o activitate continua si atunci nu se justifica faptul ca primiti bani de la stat pentru ingrij. copil si mama lucreaza ca admin.).


E corect ce am inteles eu?
M-ar ajuta o parere pertinenta 100%

Multumesc foarte mult!
Va multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune daca acum (moment in care nu mai am niciun act de la masina pentru ca la semnarea contractului de vanzare-cumparare le-am dat cumparatorului) eu mai pot face radierea masinii.
Si inca o rugaminte: ce ma sfatuiti sa fac pentru a trece cartea de identitate a masinii si talonul pe nemele noului proprietar (daca reusesc sa o radiez il oblig in vreun fel sa isi actualizeze talonui si CI a masinii?).

Multumesc frumos!
Buna ziua!
In august 2008 am gasit un client pentru masina. Am stabilit pretul si am convenit sa facem formele de vanzare a masinii. Am mers impreuna la o firma de intermedieri auto (recomandata de client) unde am incheiat un contract standard de vanzare-cumparare si mi-am primit banii pe masina. A ramas sa isi inmatriculeze masina pe numele lui, noul proprietar in baza contractului de vanzare cumparare. Asa credeam la momentul respectiv.
Am inteles de la reprezentantul firmei de intermedieri auto ca inmatricularea cu noile date este responsabilitatea noului proprietar. Acest proprietar nu a facut inmatricularea pe numele lui, masina fiind inca pe numele meu. Ba mai mult, in noiembrie m-a sunat ca trebuie sa ma duc cu el la asigurari ca a avut un accident cu masina si trebuie sa-mi pun semnatura pentru a-si putea primi banii de reparare a masinii (a incheiat o polita RCA in numele meu fara ca eu sa stiu acest lucru). L-am rugat sa isi inmatriculeze masina si mi-a zis ca nu o va face decat in ianuarie ca el nu vrea sa mai plateasca si el inca o data impozitul pe masina si ca o va trece pe numele lui din ianuarie. Apoi a inceput sa traga de mine sa ma duc sa deschid un cont in care asigurarile sa-I vireze banii pentru paguba la masina. Eu am spus ca nu pot face acest lucru pentru ca déjà masina am vandut-o si nu pot sa mai fiu implicat prin acte/banci relativ la aceasta masina. A insistat foarte tare si cu amenintari si toate cele sa il ajut. Am sunat la Inmatriculari auto (mi s-a spus ca firma de intermedieri nu are nicio raspundere pentru ca noul proprietar nu a inmatriculat masina in maximum 30 de zile de la data cumpararii), la politia rutiera din Timisoara - toti mi-au spus ca nu am ce sa fac decat sa-l dau in judecata sa fie fortat sa inmatriculeze masina. Chiar asa? Nu este nicio alta solutie? Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca de la institutiile statului nu am primit, Multumesc


Mentionez ca in momentul de fata nu am niciun act al masinii. Toate sunt la persoana care a cumparat masina si eu figurez inca pe toate actele.
Jurista de la firma la care lucrez mi-a spus ca pot obtine un certificate de radiere daca ma duc sa platesc impozitul pe 2009 la primarie si apoi solicit la politie radierea masinii. E asta Solutia? Eu cum pot sa termin nebunia asta cu acea masina? Sa nu mai apar in talon si sa pot sta linistit?
Persoana la care am vandut masina spune ca nu o poate inmatricula pentru ca e lovita in curte si nu poate merge cu ea la RAR daca eu nu ii deschid contul acela sa-si primeasca banii sa o repare. Ce sa fac?
Multumesc