avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate soso29

Activitate soso29

soso29 a scris:

am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamare corporala grava din culpa,acuma sunt invinuit si de parasirea locului accidentului.inca nu a inceput procesul pt ca victima se afla inca in spital,starea de sanatate a victimei este din ce in ce mai buna
as dori daca se poate sa imi spuna cineva cam la ce ar trebui sa ma astept in continuare,exista si posibilitatea sa primesc pedeapsa cu executare ? mentionez ca nu am mai avut antecedente penale


au trecut deja 3 luni de cand am avut accidentul, victima si-a revenit in totalitate,dar inca nu am fost chemat la tribunal,
am avut unele discutii cu tatal copilului, si a incercat intr-un fel sa faca unele presiuni asupra mea sa ii dau bani,
nu mi-a zis o suma exacta dar din cate a dat de inteles ar fi vrb de 17000 -18000 ron,( 2000 pt benzina care a consumato cand a fost copilul in spital, 10000 cica ar fi dat la un doctor si 4600 pt perioada de recuperare,).i-am cerut facturi si o are numai cea de 4600 ,am refuzat sa ii dau acesti bani pentru ca eu cred ca isi da seama ca vina mai mare in accident o are copilul .. As vrea sa stiu daca am procedat bine sau nu.. si de ce dureaza atata pana se va judeca cazul? va multumesc
acuma eu nu stiu inca nimic pt ca nu a inceput inca procesu.am o ordananta de retinere in urma careia am stat 24 ore in arest,si in care scrie urmatoarele lucruri:invinuit de savarsirea infractiunilor de vatamare corporala din culpa, prev. de art.184 al 2,4, din codul penal si parasirea locului accidentului in urma caruia a rezultat vatamarea corporala a unei persoane fara incuviintarea politiei prev. de art 89 al 1 din oug nr 195/2002, resp cu aplicarea prev, art 33, lit.a din codul penal
dosarul penal s-a intocmit deja,dar nu s-a inceput nimic inca pentru ca victima se afla in spital inca
cu victima nu am putut lua legatura nici cu parintii copilului pentru ca mi s-a interzis acest lucru de catre tatal victimei
victima nu se afla pe trecere de pietoni ci pe carosabil,intr-o zona neiluminata cu toate ca trotuarul se afla la 2 metri de sosea,
firma de asigurari ar trebui sa plateasca si cheltuielile de spitalizare a victimei?
problema este ca nu a fost implicat si un alt autoturism,numai al meu ,victima era pieton
va multumesc pt raspuns
dar as mai dori o precizare daca se poate: firma de asigurari ar trebui sa imi plateasca doar reparatiile la masina sau si unele despagubiri care banuiesc ca or sa-mi fie solicitate de victima?
am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamare corporala grava din culpa,acuma sunt invinuit si de parasirea locului accidentului.inca nu a inceput procesul pt ca victima se afla inca in spital,starea de sanatate a victimei este din ce in ce mai buna
as dori daca se poate sa imi spuna cineva cam la ce ar trebui sa ma astept in continuare,exista si posibilitatea sa primesc pedeapsa cu executare ? mentionez ca nu am mai avut antecedente penale