avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate incepatorulZ

Activitate incepatorulZ

Discuție Lipsa interes
Buna ziua tuturor !
Am urmatorul caz...
La noi in firma s-a decis inchiderea unui punct de lucru. 37 de salariati au fost concediati (colectiv) urmand ca restul de 13 sa fie concediati ulterior dupa dezafectarea depozitelor.
Acum 2 ani, in CCM era prevazut ca la concediere colectiva salariatii sa primeasca 10 salarii compensatorii. Cand s-a facut noul CCM la finele anului 2007 n-a mai fost introdusa clauza cu 10 salarii, se spune sec "vor primi compensatii banesti conform legii".
Pentru ca in CCM nu scrie clar, s-au acordat compensatii banesti conform CCM de ramura, care, bineinteles, sunt mai mici de 10, parca 5...
Acum incepe circul.
Sindicatul promoveaza o actiune in instanta in numele salariatilor prin care solicita instantei obligarea firmei la plata catre toti cei 50 de salariati in cuantum de 10 salarii pentru ca, zic ei, au fost mintiti cand au semnat noul CCM.
Cei 13 salariati inca lucreaza, n-au fost disponibilizati... Au ei interes in a promova o astfel de actiune?
Actiunea e introdusa la 50 de zile de la data comunicarii deciziilor de concediere, eu zic ca e tardiva dar Sindicatul o intemeiaza pe art. 283 lit e (termen de introducere=6luni de la data nasterii dr. la actiune in cazul neexecutarii CCM ori a unor clauze ale acestuia), or eu am respectat CCM...

Ca urmare:
1. Lipsa de interes al celor 13 anuleaza actiunea in tot sau doar pentru ei?
2. Daca se ajunge la concluzia ca cei 13 nu justifica interes si ca de fapt prin actiune se ataca deciziile de concediere prin care au primit compensatii de 5 salarii in loc de 10 (desi acum nu se face nicaieri referire la 10 in CCM), avand in vedere ca sunt depuse dupa 50 de zile de la comunicare se poate anula actiunea ca tardiv introdusa?
3. Ma poate obliga instanta sa acord 10 salarii avand in vedere faptul ca CCM este semnat si inregistrat si in el nu se prevede nicaieri asa ceva?

Multumesc