avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate mirela1999

Activitate mirela1999

Răspuns la discuția incredintare minor
inteleg ca este in ieresul copilului, ceea ce nu inteleg este de ce statul roman tot in interesul copilului nu mai acorda alocatia de stat pentru copii dupa ce acestia pleaca din tara (si daca se intorc?) si ne infierim impotriva parintelui "slab" care nu din rautate, se vede nevoit sa fie "obligat". sunt mama si poate nu sunt una normala, dar daca eu acum pot oferi copilului meu (nostru) material mult mai mult decat tatal, de ce trebuie sa-l oblig pe acesta in a diminua conditia de viata a celuilalt copil. dupa mine, daca de ex. peste trei zile ma gasesc in conditia de ai cere ajuorul atunci da, dar astazi? e mai mult o "durere" a mea, in practica nu ii voi incasa banii. cred ca este mai important sa se vada si sa se cunoasca fara remuscari, raportul afectiv.
va multumesc pentru raspunsuri
buna ziua,
am un copil de 9 ani. de 5 ani sunt plecata din tara impreuna cu copilul, cu acordul tatalui dar fara a a vea o hotarare definitiva de incredintare a minorului. pentru a avea hotarrea, trebuie sa fac actiune in tribunal. este obligatorie pensia alimentara in cerere, deoarece aceasta pe mine nu ma ntereseaza, data fiind si difereta sociala dintre mine si tatal copilului. el acum nu are venituri si are un alt copil minor.
multmesc