avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate wishlist

Activitate wishlist

Multumesc, ma gandisem la alternativa asta, insa implica un venit solid si e putin complicat. :((

Oricum astept cu interes normele :foottap: , daca nu apar pana la 1 mai, o sa gasesc o modalitate de a suspenda activitatea firmei #-o

Multumesc frumos pentru raspunsuri! :rolleyes:
"Daca am un contract de leasing pe firma pot suspenda activitatea? Sau ce metode exista?"
asta ma interesa in mod deosebit, deoarece am gasit aici cateva detalii -> [ link extern ]

Deci daca am un contract de leasing pe firma pot suspenda activitatea? :)
Buna ziua!

Daca detin un leasing, firma nu mai produce de vreo 6-8 luni nimic, anul trecut am platit impozit pe venit 2,5% si de la 1 ian 2009 am decis sa platesc impozit pe profit si nu mai am aceeasi cifra de afaceri (activitatea s-a diminuat foarte mult, anul trecut am inregistrat pierdere, dar eu am platit impozit) e corect sa platesc acum impozit forfetar? Alt impozit? N-am datorii la stat!

Daca am un contract de leasing pe firma pot suspenda activitatea? Sau ce metode exista?

Multumesc mult de tot!
Răspuns la discuția dilema cod CAEN
Multumesc pentru raspuns, insa ... am gasit cateva chestii

Pentru a desfasura activitate de intermediere in transporturi rutiere, aveti nevoie de o Licenta de executie pentru activitati conexe transportului rutier. Aceasta este reglementata in Normele de autorizare si efectuare a transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, aprobate prin ORDINUL Nr. 1892 din 17 octombrie 2006

din ce am citit codul 5221 este pentru comert al fructelor si legumelor

Este intr-adevar nevoie de licenta si celelalte acte necesare conform ord 1892/17.10.2006 ?

6321 - cred ca era de fapt ce ati vrut sa scrieti la 5221

sau poate e gresit site-ul unde citesc eu ... [ link extern ]
Discuție dilema cod CAEN
Buna ziua!

Am si eu o intrebare :
Ce cod CAEN trebuie sa am in obiectul de activitate al unui SRL ca sa pot intermedia servicii de transport rutier de marfuri intern si international , fara sa am mijloacele de transport proprii?

Multumesc mult! :D